REKLAMA

18,5 mln euro na realizację polsko-słowackich projektów

  • Autor: bad/PAP
  • 04 sierpnia 2016 17:01
18,5 mln euro na realizację polsko-słowackich projektów Spotkanie wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka z przedstawicielami Federacji Euroregionów RP. Fot. MR

W czwartek w resorcie rozwoju podpisano umowy na realizację sześciu tzw. projektów parasolowych o wartości 18,5 mln euro. Umożliwią one finansowanie działań na rzecz współpracy lokalnych społeczności polsko-słowackiego pogranicza - poinformował resort rozwoju.

"Tego typu przedsięwzięcia funkcjonują na polsko-słowackim pograniczu od ponad 15 lat" - podkreślił cytowany w komunikacie MR wiceminister Adam Hamryszczak. "O potrzebie tego typu działań świadczy fakt, że w ubiegłej perspektywie, wartość złożonych wniosków wyniosła ponad 60 mln euro" - dodał.

Jak informuje ministerstwo, projekty parasolowe, zatwierdzone przez Komitet Monitorujący w kwietniu br., stanowią odpowiedź na ważne wyzwania obszarów położonych wzdłuż granicy. W ich ramach organizowane są nabory mikroprojektów. Zdaniem MR dzięki lepszemu wykorzystaniu walorów przyrodniczych i kulturowych, przedsięwzięcia te przyczynią się do gospodarczego rozwoju pogranicza i zwiększą jego atrakcyjność dla inwestorów i turystów.

"Jednym z ważniejszych wyzwań jest także odpływ młodych ludzi w poszukiwaniu pracy i szans na karierę zawodową. Mikroprojekty służące poprawie oferty edukacyjnej i dostosowaniu jej do rynku pracy, mogą pomóc w zmianie tej sytuacji" - uważa Hamryszczak

Zgodnie z informacją sześcioma projektami zarządzają Euroregiony: Karpacki, Beskidy i Tatry, a ich partnerami po stronie słowackiej są Wyższe Jednostki Terytorialne w Preszowie i Żylinie. "Łączna wartość podpisanych umów to ok. 18,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" - poinformowano.

MR wyjaśniło, ze nabory na mikroprojekty już trwają. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: Euroregionu Tatry (http://www.pwt.euroregion-tatry.eu/), Euroregionu Karpackiego (http://www.karpacki.pl/) oraz Euroregionu Beskidy (http://www.euroregion-beskidy.pl/pl/). Pierwsze umowy zostaną podpisywane na przełomie 2016 i 2017 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA