REKLAMA

477,7 mln zł na wydatki Kancelarii Sejmu w 2017 r. Na co pójdą pieniądze?

  • Autor: GP/PAP
  • 26 lipca 2016 10:59
477,7 mln zł na wydatki Kancelarii Sejmu w 2017 r. Na co pójdą pieniądze? Makieta prezentująca zabudowania parlamentu w Warszawie, przy ul. Wiejskiej. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

● W 2017 roku Kancelaria Sejmu planuje zwiększyć swoje wydatki.
● Różnica między budżetem za 2016 a 2017 rok wyniesie około 24 mln złotych.
● Kancelaria Sejmu pokrywa znaczną część wydatków na podróże i działalność polskich posłów.

W dokumentacji obrazującej plany wydatkowe Sejmu, do której dotarł "Fakt", rosną wydatki parlamentu. Spora część tych wydatków to koszty obsługi posłów.

W roku 2016, w którym Kancelaria Sejmu wydała 453,4 mln zł, w 2017 planowane koszty będą wynosić 477,7 mln zł. Jak łatwo obliczyć wzrost kosztów wyniesie 24 mln, a jak sugeruje dziennik należy spodziewać się wydanie wyższej sumy.

Tak znaczny skok wydatków uzasadnia się zwiększeniem nakładów na funkcjonowanie Sejmu i biur poselskich. Ponadto planuje się budowę nowego budynku na posiedzenia komisji sejmowych.

Oceń posłów na Sejm RP

Oto koszty do jakich dotarł "Fakt": 185,9 mln zł na płace dla posłów i wynagrodzenia urzędników Kancelarii Sejmu, 13,6 mln zł na diety poselskie (dieta to wyrównanie kosztów ponoszonych przez posłów podczas wykonania mandatu), 10,8 mln zł na podróże służbowe posłów w kraju, 4,2 mln zł na mieszkania dla posłów w Warszawie, 3,9 mln zł na zagraniczne wyjazdy posłów, i dalej 2 mln zł to trzynaste pensje dla 700 pracowników biur poselskich, 1 mln zł diety dla członków Rady Ochrony Pracy, 1,5 mln zł na wyposażenie biur poselskich, 1 mln zł na eksploatację samochodów przekazanych klubom i 862 tys. zł noclegi posłów w hotelach.

Wzrost wydatków Kancelarii Sejmu, wobec wycofania się posłów PiS z kontrowersyjnego projektu podwyżek dla administracji rządowej nasuwa pytanie o oszczędności. Z drugiej strony pod koniec lipca Główny Urząd Statystyczny przytaczał analizę podatkową, z której wynika wzrost dochodów państwa.

- Dochody zrealizowane w okresie styczeń-czerwiec br. były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku o 10,6 proc. Wpływy z podatków pośrednich wyniosły 94 mld 256,6 mln zł, w tym z podatku akcyzowego 31 mld 98,2 mln zł. Ich udział w łącznej kwocie dochodów wyniósł odpowiednio: 62,2 proc. i 20,5 proc. - pisał PAP.

Kancelaria Sejmu jest organem administracyjnym polskiego parlamentu, który koordynuje codzienną pracę otoczenia posłów i senatorów RP. Mieści się w Warszawie przy ul. Wiejskiej. Jej bezpośrednim zwierzchnikiem jest Marszałek Sejmu. W VIII kadencji Sejmu funkcję tę sprawuje Marek Kuchciński, z Prawa i Sprawiedliwości.

Struktura organizacyjna Kancelarii Sejmu, źródło: wikipedia.org/domena publiczna

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA