REKLAMA

500 zł na dziecko mniej kosztowne, niż sądzono?

  • Autor: em
  • 13 listopada 2015 09:28
500 zł na dziecko mniej kosztowne, niż sądzono? NBP szacuje wpływ programu prorodzinnego na 15,5 mld zł rocznie (fot. pixabay)

Paweł Szałamacha, kandydat na ministra finansów twierdzi, że program 500 zł na drugie dziecko będzie kosztował o 5 mld zł mniej, niż szacowano dotychczas. Powołuje się na autorytet NBP.

Dotychczas w projekcie odpowiedniej ustawy PiS szacował koszty wprowadzenia programu na 21,6 mld zł, gdyby rodzice wszystkich 3,6 mln uprawnionych dzieci skorzystali z tej formy publicznego wsparcia - podaje "Rzeczpospolita". Tymczasem okazuje się, że może chodzić o niższą kwotę.

- Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego szacuje wpływ naszego programu prorodzinnego na 15,5 mld zł rocznie – poinformował Paweł Szałamacha.

Pieniądze mają pochodzić ze zwiększenia deficytu budżetowego o 1–1,5 mld zł, wyższych o 0,75 mld zł wpływów z dywidend oraz zmniejszenia zakresu wyłudzeń zwrotu VAT przez tzw. karuzele.

Projekt 500 zł na dziecko prawdopodobnie wejdzie w życie w 2016 r. (najwcześniej od marca).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Jerzy A 2015-11-13 09:44:33
    Gdy Mitterand został prezydentem Francji, wymyślił, że rzucenie pieniędzy na rynek ożywi koniunkturę. I podwyższył płacę minimalną. Rzeczywiście popyt wzrósł. Ale rynek UE jest otwarty. Firmom francuskim wzrosły koszty robocizny, a konkurentom z zagranicy nie, więc ceny firm zagranicznych były niższe. Stąd śmietankę z pomysłu Mitteranda wypiły firmy niemieckie, holenderski itd. , a francuskie mogły się obejść ze smakiem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA