REKLAMA

500 zł na dziecko? PiS ujawnia szczegóły

  • Autor: TM
  • 28 października 2015 06:47
500 zł na dziecko? PiS ujawnia szczegóły Z dodatków skorzysta nawet 3,6 mln dzieci. Fot. mylifechanger.org

Dzięki dodatkom rocznie w gospodarkę wpompowane zostaną prawie 22 mld zł. Ustawa wprowadzająca comiesięczne wypłaty po 500 zł na dzieci to sztandarowy projekt PiS – przypomina ”Dziennik Gazeta Prawna”.

PiS zamierza uruchomić program już w przyszłym roku.

Ustawa od 1 marca?

Chcemy uchwalić ustawę jak najszybciej. Wydaje się, że jej wejście w życie 1 marca jest dobrym terminem - ujawnił Henryk Kowalczyk, jeden z autorów programu gospodarczego PiS.

Jego zdaniem przepisy mogłyby wejść w życie jeszcze wcześniej, bo już 1 stycznia 2016 r., ale w takim wariancie wypłaty rozpoczęłyby się w trzecim-czwartym miesiącu obowiązywania nowych regulacji.

Autorzy projektu szacują, że beneficjentów z niskimi dochodami będzie około 790 tys. (dostaną 500 zł już na pierwsze dziecko). W sumie z dodatków skorzysta nawet 3,6 mln dzieci (bez względu na dochody świadczenie będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko).

 Ustawa zostanie przedstawiona w pakiecie z projektami podatkowymi PiS. Tak aby od razu znaleźć dla niej finansowanie. Bo koszty będą niemałe - pełen rok działania programu to, licząc z grubsza, wydatek rzędu 22 mld zł - uważa Kowalczyk.

Najsłabszy punkt

To najsłabszy punkt układanki. Przyszłoroczny budżetjuż jest napięty, tymczasem PiS proponuje zwiększenie wydatków o 6 proc. Nie wiem, gdzie mu się uda wygospodarować środki na ten cel. I czy zwiększenie efektywności poboru podatków przyniesie tak duże efekty w tak krótkim czasie - komentuje Grzegorz Maliszewskie, główny ekonomista Banku Millennium.

Podkreśla jednak, że z drugiej strony "uruchomienie wypłaty dodatków będzie dla gospodarki mocnym impulsem, który może się przełożyć na wzrost dynamiki PKB. Przede wszystkim przez wyższą konsumpcję".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zdziwiona 2015-10-29 01:16:28
    Widać, że pomysłodawca projektu ustawy "500 plus" absolutnie nie ma kompetencji w zakresie polityki społecznej. Ta ustawa to jeden wielki bubel niezgodny z konstytucją. Jest tam tyle paradoksów, że aż dziwi, że nie dokonano wcześniej dogłębnych analiz problemu.
  • aaa 2015-10-28 08:58:36
    Grecja bis? bez € będzie ciężko :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA