REKLAMA

74 spalarnie w Polsce za 30 mld zł? Nie ma na to zgody

 • Autor: Bartosz Dyląg
 • 03 czerwca 2016 08:00

Według najbardziej śmiałych koncepcji w Polsce miały stanąć spalarnie za dziesiątki miliardów, może nawet 30 mld zł. - Plany budowy 74 instalacji termicznego przekształcania odpadów w kraju wskazywałyby, że spalamy większość odpadów, a mamy większość odpadów odzyskać i przygotować do ponownego użycia – podkreśla dziś Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Rząd Beaty Szydło zmienia plan gospodarki odpadami i nie planuje znacząco rozwijać instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, których w Polsce na razie jest pięć.

Jak wyjaśnia podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek w Polsce spalarni potrzebujemy tyle, by nie zakłócić głównych, związanych z recyklingiem priorytetów wynikających z hierarchii postępowania z odpadami.

- Szacujemy, i to będzie zapisane w krajowym planie gospodarki odpadami, że w skali Polski te instalacje będą musiały zagospodarować 30 proc. odpadów, które mamy – wyjaśnia wiceminister.

Pozostałe muszą być odzyskane, przegotowane do powtórnego użycia, poddane recyklingowi.

Jego zdaniem plany budowy 74 instalacji termicznego przekształcania odpadów, a tyle wpisano do przygotowywanych wojewódzkich planów gospodarki odpadami, wskazywałyby, że spalamy większość odpadów, a mamy większość odpadów odzyskać i przygotować do ponownego użycia.

Według najbardziej śmiałych koncepcji w Polsce miały stanąć spalarnie za dziesiątki miliardów, może nawet 30 mld zł (jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecny przeciętny koszt nowej spalarni nad Wisłą to 700 mln zł netto i założymy, że pozostałe spalarnie byłyby jednak mniejsze).  

Sławomir Mazurek dodaje, że przy okazji aktualizacji krajowego planu gospodarki odpadami cały czas prowadzony jest dialog z samorządami. Ten plan da odpowiedź, jakie poziomy odzysku możemy uzyskać.

- Dajemy dziś samorządom wielkie narzędzie do prowadzenia odpowiedzialnego procesu w zakresie gospodarki odpadami. To jest możliwość zlecania przewozu i zagospodarowania odpadów z wolnej ręki. To jest narzędzie, które pozwoli samorządom wziąć pełną odpowiedzialność w tej dziedzinie – podkreśla wiceminister.

Odpowiedzialność ta wiązać się będzie także z konsekwencjami, jeśli tych poziomów nie uda się osiągnąć.

- Będziemy starali się pomagać samorządom, by to zadanie wypełniły w całości – zapewnia Mazurek.

Cała wypowiedź wiceministra Mazurka w wideo poniżej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • maria 2016-06-05 14:50:08
  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc Chodzi o ochronę dzieci biskupa Kalety poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę. Mam wrażenie, że wszystkim zależy tylko na wyciszeniu tej sprawy i wpłynięciu na ks. Tadeusza by milczał albo nawet kłamał. I to w Kościele poraża najbardziej. Jeśli nie kler, jeśli media katolickie milczą lub kłamią to gdzie są zaangażowani wierni? Cały Kościół taki jest? Czemu sprawa jest wyciszona?!!!!!!!!!!!!!!!
 • 191212 2016-06-04 10:11:11
  Mam wrażenie, że dyskutujący nie do końca rozumieją w czym problem. Jak zwykle wymachujemy wytycznymi Unii Europejskiej, a nie potrafimy się pochylić na absurdami naszego rynku. Rząd zatwierdził od 1 stycznia 2016 r zakaz składowania praktycznie wszystkich odpadów komunalnych poza tymi przetworzonymi biologicznie w instalacjach MBP. W efekcie obecnie, poza niewielką ilością odpadów komunalnych przetwarzanych w spalarniach i cementowniach cała reszta znika w różnych szemranych instalacjach, żwirowniach, kierowana jest na składowiska w oparciu o sfałszowane wyniki badań. Nie jest to wiedza tajemna, wiedzą o tym wszyscy zajmujacy się odpadami - urzędnicy od starostwa do ministerstwa, WIOS, GIOS, wie cała branża. W odpowiedzi na te absurdy zgłoszono szereg projektów budowy małych spalarni-elektrociepłowni (10-30000 ton/rok), co pozwoliłoby w sposób legalny zagospodarować te odpady, z którymi obecnie nie ma co zrobić. Kwestią do dyskusji jest czy to spalanie ma sens ekonomiczny. I tylko tyle. Bo chyba raczej wszyscy zdają sobie sprawę , że recyklingu z obecnego poziomu ok. 15% nie rozwiniemy do 50% w perspektywie 3 - 5 lat. W efekcie tego co sie dzieje na rynku - będziemy mieli (w oparciu o sprawozdania) najniższe w Europie i na świecie wskaźniki składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, przy czym wiekszość tych odpadów i tak wyląduje na składowiskach, przypadkowo się spali, zostanie odebrana przez bankrutujące firmy. I raczej nie podlega dyskusji, że do budżetu nie wpłyną opłaty za składowanie, takie jakie powinny wpłynąć...
 • Zeghar 2016-06-03 18:14:59
  Trzeba to powiedzieć jasno - te 74 spalarni to jakaś gigantomania na miarę aquaparku w każdym powiecie. To wypada jedna spalarnia na 0,5 mln Polaków. Czyli aglomerację warszawską powinno obsługiwać 6 spalarni. Nie wiem, kto to wymyślał, fantasta czy lobbysta odpowiednich rozwiązań z tej dziedziny.
 • Aga 2016-06-03 10:53:40
  Do w.potega@neostrada.pl: A pozatym dobrze SIĘ CZUJESZ,!???? Przez 25 lat grabili rozkadali i rozsprzedawali Polskę,A przez ostatnie OSIEM lat ze szczególnym OKRUCIEŃSTWEM I to dosłownie w BIAŁY DZIEŃ-BEZKARNIE!!! "BY ŹYŁO SIĘ LEPIEJ W..... Z PO I IM PRZYCHYLNYM!!! Pozdrawim
 • PG 2016-06-03 10:41:29
  Przecietny koszt spalarni odpadów w Polsce to 700 mln netto...czy któraś z 6 oboecnie budowanych spalarni osiągneła ten poziom. Otóż nie. To dlaczego ktoś podaje takie dane w artykule?
 • w.potega@neostrada.pl 2016-06-03 10:06:17
  No proszę, doczekaliśmy się mądrego stanowiska władz, w dodatku spójnego z dyrektywami UE. Warto uczyć się od społeczeństw bardziej doświadczonych, w tym przypadku w zakresie gospodarowania odpadami. Trzymam kciuki za przełożenie mądrej polityki w działania operacyjne, z pozostawieniem zwiększonej samodzielności gmin. Można gminy nagradzać za praktykowanie prawidłowej hierarchii działań i karać za budowanie spalarni, czyli za wożenie po miastach zmieszanych odpadów oraz za psucie powietrza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA