REKLAMA

82,5 mln zł kosztował w kwietniu dług zagraniczny Polski

  • Autor: PAP/GP
  • 16 maja 2016 15:43
82,5 mln zł kosztował w kwietniu dług zagraniczny Polski Okolicznościowy banknot 20 złotych polskich. (fot.:NBP/flickr.com/CC BY 2.0)

W ramach obsługi zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa w kwietniu 2016 r. dokonano płatności kapitału o równowartości 19,2 mln euro (82,5 mln zł) oraz płatności odsetek o równowartości 279,8 mln EUR (1.199,1 mln PLN) - poinformowało w poniedziałek (16 maja) Ministerstwo Finansów.

MF podało, że stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec kwietnia 2016 r. wyniósł łącznie 6.479,3 mln euro (28.559,5 mln zł).

Resort poinformował ponadto, że w 2015 r. zawierał na rynku transakcje typu FX SWAP (polegające na wymianie dwóch walut po określonym kursie rynkowym z jednoczesnym ustaleniem warunków wymiany w odwrotną stronę w określonym czasie w przyszłości), transakcje typu cross currency swap (wymiana kwoty nominalnej w dwóch walutach po tym samym kursie w dniu zawarcia transakcji i w dacie zapadalności), a także transakcje wymiany walut na złote.

Jeśli chodzi o transakcje FX SWAP, w 2015 r. przeprowadzono transakcje na parze walut USD/PLN o równowartości 1,20 mld USD, co odpowiadało pozyskaniu środków złotowych w wysokości 4,71 mld zł - zaznaczyło MF.

W przypadku transakcji cross currency swap, zapadalność w 2015 r. wynosiła od 5 do 7 lat, a w wyniku zawartych transakcji Ministerstwo Finansów zamieniło środki posiadane w EUR (0,90 mld EUR), pozyskując środki w CHF (0,94 mld CHF) oraz przez okres trwania transakcji będzie raz w roku otrzymywało odsetki według stałej stopy w EUR, nie płacąc w zamian żadnych odsetek w CHF - dodał resort w komunikacie.

Z kolei na rynku walutowym wymieniono łącznie waluty o równowartości 6,39 mld EUR - poinformowało MF.

MF dodało, że NIK nie zgłosiła zastrzeżeń dotyczących celowości i efektywności przeprowadzonych transakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA