REKLAMA

890 mln zł dla uczelni w 2016 roku

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 01 marca 2016 14:27
890 mln zł dla uczelni w 2016 roku Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński zwraca uwagę na konieczność współpracy uczelni z przedsiębiorcami (fot. twitter)

Siedem konkursów i niemal 900 mln złotych – tak w 2016 r. wyglądał będzie Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Realizacją przedsięwzięć skierowanych do uczelni zajmie się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pierwszy konkurs ruszy już w kwietniu - informuje MNiSW.

Pierwszy konkurs w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - Nowe Programy Kształcenia, ruszy w kwietniu. Jego istotą jest współpraca uczelni z pracodawcami, polegająca na włączaniu ich w proces przygotowania i realizację projektu. Projekty będą uwzględniały potrzeby poszczególnych województw, określone w Regionalnych Strategiach Innowacji.

– Efektywna współpraca uczelni z przedsiębiorcami w zakresie kształcenia studentów jest niezwykle ważna dla rozwoju kraju. Dobrze wykształceni, posiadający odpowiednie kompetencje absolwenci stanowią siłę napędową gospodarki, która może stać się bardziej innowacyjna, jeśli odpowiednio wykorzystamy potencjał młodego pokolenia – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.

Projekty mogą dotyczyć m.in. utworzenia i realizacji nowych kierunków studiów lub dostosowania istniejących już programów do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych regionu.

– Myśląc o przyszłości Polski, dbamy o to, by studia dawały nie tylko solidne umiejętności, ale również możliwość sprawnego rozpoczęcia aktywności zawodowej, niezależnie od kierunku studiów czy poziomu wykształcenia – podkreśla wiceminister Dardziński.

Łączny budżet konkursu to 200 mln zł. Udział w konkursie będą mogły wziąć uczelnie publiczne i niepubliczne, które kształcą co najmniej stu studentów na studiach stacjonarnych. Maksymalne pojedyncze dofinansowanie wyniesie 12 mln zł.

Oprócz tego, jak informuje resort nauki, w nadchodzącym roku uczelnie będą mogły ubiegać się o środki m.in. na prowadzenie interdyscyplinarnych studiów doktoranckich, umiędzynarodowienie programów nauczania oraz podnoszenie kluczowych kompetencji zarówno wśród studentów, jak i kadry.

Kolejnym przedsięwzięciem będzie Program Rozwoju Kompetencji w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju. Wyłonione w nim projekty dostaną łącznie 250 mln zł m.in. na certyfikowane szkolenia i warsztaty, dodatkowe zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami czy wizyty studyjne.

Oprócz wsparcia projektów przeznaczonych dla studentów, NCBR zaplanował także dofinansowanie działań rozwijających umiejętności zawodowe kadr. Na „Podniesienie Kompetencji Kadry Dydaktycznej” NCBR przeznaczy 132 mln zł.

W drugim półroczu zaplanowano także konkursy: „Międzynarodowe Programy Kształcenia” oraz „Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich” o łącznej alokacji 300 mln zł. Ponadto w 2016 roku NCBR przeprowadzi dwa konkursy w zakresie realizacji tzw. trzeciej misji. „Edukacja Filozoficzna” i „Ścieżki Kopernika 2.0” skoncentrują się na rozwoju oferty uczelni jako forum aktywności społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA