REKLAMA

Adam Hamryszczak: chcemy kontynuować program Polska-Białoruś-Ukraina

  • Autor: PAP/MIW
  • 24 października 2017 14:08
Adam Hamryszczak: chcemy kontynuować program Polska-Białoruś-Ukraina Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak (fot. MO / PTWP)

Będziemy zabiegać w Komisji Europejskiej, aby program współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina był kontynuowany w następnej perspektywie finansowej UE – zapowiedział we wtorek (24.10) w Rzeszowie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceminister uczestniczył w stolicy Podkarpacia konferencji podsumowującej dotychczasowe działania w ramach programu PL-BY-UA.

Hamryszczak podkreślił, że rząd chce, aby program ten był kontynuowany w przyszłej perspektywie finansowej UE.

- Dlatego w dużym tempie realizujemy ten program, żeby pochwalić się przed KE jego rezultatami. Jestem przekonany, że dobre efekty programu będą dodatkowym atutem w rozmowach o kolejnej jego edycji - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że rząd będzie zabiegał o kontynuację również programu Polska Wschodnia, który wspiera pięć wschodnich regionów kraju.

- Sądzimy, że program ten może być rozszerzony o inne obszary kraju, które wymagają wsparcia, ale jest jeszcze czas na prowadzenie rozmów z KE - powiedział Hamryszczak i podał, że obecnie poziom kontraktacji tego programu wynosi ok. 50 proc.

Hamryszczak przypomniał, że w ubiegłym tygodniu w ramach programu PL-BY-UA wybranych zostało 17 projektów na łączną kwotę ponad 33 mln zł.

Pięć z nich to projekty polsko-białoruskie, 10 polsko-ukraińskie oraz dwa projekty trójstronne. Dotyczą one promocji lokalnej kultury i historii oraz ochrony dziedzictwa naturalnego. W ocenie wiceministra, jeszcze w tym roku powinny zostać podpisane pierwsze umowy z wybranymi beneficjentami.

- We wrześniu przyszłego roku planujemy kolejny nabór w tym obszarze, czyli dziedzictwa kulturowego. Tym razem jednak będziemy dofinansowywać projekty tzw. miękkie, w którym można otrzymać kilka tysięcy euro dofinansowania - powiedział Hamryszczak.

Budżet Programu Polska-Białoruś-Ukraina to ponad 183 mln euro. Ze współpracy mogą skorzystać mieszkańcy 4 polskich województw (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, wschodnia część mazowieckiego) oraz 4 białoruskich i 6 ukraińskich obwodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2017-10-24 14:56:03
    Tak, tak, szczególnie z Białorusią. Blisko wam mentalnie, intelektualnie i politycznie do tego cudownego kraju.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA