REKLAMA

Adamczyk: Jest zapaść w inwestycjach kolejowych

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl/JS
  • 17 marca 2016 17:36
Adamczyk: Jest zapaść w inwestycjach kolejowych Minister Adamczyk powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że nowy zarząd PKP PLK zostanie wyłoniony do końca marca (fot. PTWP/Piotr Waniorek)

W czwartek (17 marca) rozpoczęła pracę grupa robocza, która ma ustalić wiarygodną kwotę spodziewanych inwestycji kolejowych na 2016 rok.

W jej skład wchodzą przedstawiciele ministerstw: infrastruktury i budownictwa oraz rozwoju, a także przedstawiciele zarządów: PKP SA i PKP PLK.

- Z dotychczasowych naszych ocen wynika, że ta kwota inwestycji będzie znacznie odbiegała in minus od podawanej przez poprzedni rząd - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Prawdopodobnie realnie będzie ona wynosiła od 4,1 do 4,3 mld zł, wobec deklarowanych ostatnio przez poprzedni zarząd PKP PLK 4,8 mld zł, a wcześniej - 5,4 mld zł.

Minister Adamczyk powiedział też podczas spotkania z dziennikarzami, że nowy zarząd PKP PLK zostanie wyłoniony do końca marca. Przewiduje się stanowisko dwóch członków zarządu, odpowiadających za sprawy inwestycji infrastrukturalnych.

Jak nam powiedział wiceminister Piotr Stomma, trzeba się spodziewać korekty wieloletniego programu inwestycji kolejowych. Został on przygotowany z w oparciu o inną ocenę stanu przygotowania PLK do realizacji zadań, także z uwzględnieniem uwarunkowań finansowania.

- Korektę tę opublikujemy w połowie roku – oświadczył wiceminister. - Nie oznacza to zarazem wstrzymania realnych procesów i inwestycji kolejowych.

Według niego, ministerstwo analizuje różne warianty działań, dotyczących sytuacji po prywatyzacji PKP Energetyki. Ich celem jest odzyskanie przez państwo możliwości oddziaływania na tak ważny segment, jak zasilanie w energię kolei, powiedział Stomma.

- Rozważamy różne możliwości zmiany zaistniałej, bardzo skomplikowanej sytuacji - podkreślił.

Czytaj więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kacperek 2016-03-20 01:08:54
    Nic nie zrobi śmieszny minister Adamczyk...podstacji trakcyjnych które zasilająają sieć trakcyjną dla PLK-a fundusz CVC CAPITAL PARTNERS na pewno nie odsprzeda państwu Polskiemu po półrczonym zarządzaniu tym dochodowym majątkiem jakim jest dystrybucja prądu stałego 3 KV... Tylko psychologa może się łudzić że że fundusz odda tak dojdą krowę!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA