REKLAMA

Afera SKOK. Szewczak wini Komisję Nadzoru Finansowego

  • Autor: GP
  • 26 maja 2017 09:35
Afera SKOK. Szewczak wini Komisję Nadzoru Finansowego Kasy SKOK upadały, co popchnęło posłów do apelu o komisję śledczą. (fot.: Andrzej Wawok, PTWP)

W odpowiedzi na żądania Nowoczesnej powołania Komisji śledczej ds. SKOK-ów, poseł PiS Janusz Szewczak wskazuje KNF jako jedno ze źródeł problemu.

• Poseł jest zdania, że roztrząsanie sprawy w Sejmie tylko pogrąży opozycję, bo KNF, który nadzorował część kas, nie uratował ich przed upadkiem.

• - Nie mam nic przeciwko komisji śledczej, tylko jak zaczną grzebać w tej sprawie, to dokopią się do swoich promotorów - kończył poseł PiS rozmowę w telewizji publicznej w piątek.

• Opozycja łączy kasy SKOK z osobą senatora PiS Grzegorza Biereckiego.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Szewczak w piątek (26 maja) w telewizji publicznej odpierał atak i żądanie Nowoczesnej oraz PO o powołanie komisji śledczej ds. afery SKOK. Takie badanie sprawy SKOK wystosowała Nowoczesna uzasadniając tę konieczność dużą stratą dla Skarbu Państwa i niewyjaśnionymi okolicznościami upadku tych instytucji parabankowych.

Posłowie Nowoczesnej przedstawili w Sejmie statystyki z których wynika, że z 53 kas, które działały w 2013 r,. upadło 9 a kolejnych 6 musiało zostać przejętych przez banki.

- W związku z upadłością dziewięciu SKOK Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w ostatnich trzech latach wypłacił aż 4,5 mld zł klientom tych instytucji - mówił poseł Piotr Misiło (Nowoczesna). Słowa padały w Sejmie na konferencji prasowej. - SKOK-i zostały wymyślone i założone  przez obecnego senatora PiS i przewodniczącego senackiej Komisji Finansów Grzegorz Biereckiego.

Poseł Nowoczesnej dodał, że pieniądze, które są wypłacane pochodzą od klientów banków, które z kolei płacą składki na BFG.

Odnosząc się do takiego postawienie sprawy poseł Szewczak stwierdził w piątek:

- Nowoczesna to dla mnie śmieszne zjawisko, które nie potrafi wyjaśnić własnych finansów - mówił w TVP Info. Odpowiedzialnością za upadające SKOK-i obwinił Komisję Nadzoru Finansowego, która część tych instytucji obejmowała nadzorem komisarycznym.

- Jak się nakłada na podmioty obciążenia często bardziej rygorystyczne niż na banki, to nie należy się dziwić, że upadają - konkludował. Po czym wspomniał, że SKOK Wołomin, od którego się zaczęła seria upadków, był objęty nadzorem KNF, a mimo to upadł w 2015 roku. Poseł podkreślał, że kierownictwo KNF było związane z PO, co kładzie się cieniem na sprawie.

W odpowiedzi na żądanie komisji śledczej poseł zaśmiał się i stwierdził że nie ma nic przeciwko i podejrzewa, że postawi ona w złym świetle opozycję. - Nie mam nic przeciwko komisji śledczej, tylko jak zaczną grzebać w tej sprawie, to dokopią się do swoich promotorów - kończył wywiad poseł PiS.

W sprawie SKOK-ów opozycja winnego upatruje w senatorze PiS Grzegorzu Biereckim.

Jak pisał o osobie senatora Newsweek, osią sprawy miała być Kasa Krajowa SKOK, którą kierował Grzegorz Bierecki. Kasę współfinansowały mniejsze podmioty pod nazwą SKOK.

- Zasady podziału wspólnych środków budziły kontrowersje, niektórym kasom nie podobało się, że gros wspólnych wydatków reklamowych idzie na promocję SKOK Stefczyka, kasy powiązanej ze środowiskiem Biereckiego - pisał przytoczony powyżej periodyk.

W ocenie krytyków SKOK-ów, miały one ciche przyzwolenie klasy politycznej na działanie, które objawiało się przychylną legislacją. Posłom wspierającym system kas miało udać się w poprzednich kadencjach doprowadzić do wyłączenia SKOK-ów z przepisów antylichwiarskich i załatwić im ulgi podatkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Parabankozbójca 2017-05-26 11:42:08
    Afera SKOK i wpływ polityków PIS na nią powinny być wyjaśnione. Straty w tym przypadku są wielokrotnie większe niż w Amber Gold. Pis jednak jakoś się nie kwapi do sprawdzanie tej sprawy. Ciekawe dlaczego?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA