REKLAMA

Agata Zielińska Rzecznikiem Funduszy Europejskich

  • Autor: PAP/JS
  • 20 grudnia 2017 16:49
Agata Zielińska Rzecznikiem Funduszy Europejskich Uroczystość powołania rzecznika odbyła się Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. (fot. Ministerstwo Rozwoju/twitter)

Minister Rozwoju i Finansów powołał Agatę Zielińską na Rzecznika Funduszy Europejskich w zakresie krajowych programów operacyjnych. Zadaniem rzecznika ma być m.in. proponowanie możliwych usprawnień we wdrażaniu funduszy europejskich, by te pieniądze skutecznie inwestować.

• Według resortu do zadań rzecznika należy m.in. przyjmowanie zgłoszeń od wnioskodawców, beneficjentów i innych interesariuszy funduszy europejskich, dotyczących utrudnień i propozycji usprawnień w zakresie realizacji krajowych programów operacyjnych z perspektywy finansowej 2014-2020.

• Jak wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju, powołanie rzecznika stanowi "wypełnienie przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020".

"Jestem przekonany, że powołanie Rzecznika Funduszy Europejskich usprawni kontakt pomiędzy poszczególnymi instytucjami a beneficjentami. Uwagi i opinie zgłaszane Rzecznikowi przyczynią się do zwiększenia skuteczności wdrażania programów unijnych, a tym samym poprawi się efektywność wydatkowania środków publicznych i prywatnych" - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który wręczył nominację.

Jak wyjaśnił Kwieciński, powołany przez Ministra Rozwoju i Finansów Rzecznik Funduszy Europejskich będzie dbał o interesy beneficjentów krajowych programów operacyjnych. W przypadku jakichkolwiek problemów udzieli wsparcia w kontaktach z poszczególnymi instytucjami odpowiedzialnymi za fundusze UE. "Chodzi o to, by wybór i realizacja projektów przebiegały sprawnie, a inwestowanie tych pieniędzy było jak najbardziej skuteczne" - dodał

Uroczystość powołania rzecznika odbyła się Ministerstwie Rozwoju w Warszawie.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju, powołanie rzecznika stanowi "wypełnienie przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020". W województwach poszczególne instytucje zarządzające mianują rzeczników funduszy europejskich dla programów regionalnych.

Powołana na rzecznika Agata Zielińska była przez wiele lat związana z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym, w którym najpierw w latach 2013-2016 kierowała pracami działu wdrażania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Następnie od 2016 r. zajmowała się wdrażaniem projektów inwestycyjnych Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Pracowała też w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, w Departamencie Koordynacji Polityki Strukturalnej.

Agata Zielińska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Promocji. Ukończyła też studia podyplomowe m.in. w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Szkole Głównej Handlowej. Zna język angielski i rosyjski.

Według resortu do zadań rzecznika należy m.in. przyjmowanie zgłoszeń od wnioskodawców, beneficjentów i innych interesariuszy funduszy europejskich, dotyczących utrudnień i propozycji usprawnień w zakresie realizacji krajowych programów operacyjnych z perspektywy finansowej 2014-2020; konsultowanie, analizowanie otrzymanych zgłoszeń i udzielanie wyjaśnień w zakresie otrzymanych zgłoszeń; dokonywanie na podstawie otrzymanych zgłoszeń okresowych przeglądów procedur w ramach krajowych programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020; proponowanie usprawnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2017-12-21 09:25:59
    PISiory mnożą polityczne i gospodarcze byty opłacane przez podatnika, aby tylko dać godnie zarobić swoim i im rodzinom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA