REKLAMA

Agencja Moody's potwierdziła rating Polski. Morawiecki nie kryje zadowolenia

  • Autor: PAP/JS
  • 13 maja 2017 07:24
Agencja Moody's potwierdziła rating Polski. Morawiecki nie kryje zadowolenia Mateusz Morawiecki (fot.flickr/premier.gov.pl/P.Tracz/KPRM)

Agencja Moody's potwierdziła rating Polski na poziomie A2 - podano w komunikacie.

• Jednocześnie agencja podniosła perspektywę ratingu do stabilnej z negatywnej.

• W ocenie agencji, ryzyka fiskalne oraz inwestycyjne, a także niepewność polityczna w Polsce zmalały.

• W ocenie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego decyzja agencji ratingowej Moody's o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu jest racjonalna.

"Główną przesłanką za decyzją Moody's o zmianie perspektywy dla ratingu polskiego rządu do stabilnej z negatywnej jest oczekiwanie, iż wpływ negatywnych czynników ryzyka dla sytuacji fiskalnej, które doprowadziły do (nadania - red) negatywnej perspektywy rok temu ustaje oraz, że wskaźniki długu pozostaną relatywnie korzystne." - napisano w komunikacie do decyzji.

"Patrząc w przyszłość, Moody's spodziewa się, że rząd nadal będzie przestrzegać 3-proc. limitu sektora finansów publicznych w relacji do PKB. Podczas gdy niektóre z ostatnio przyjętych rozwiązań, takie jak obniżenie wieku emerytalnego, wywierają presję na wzrost wydatków z kasy państwa, rząd odłożył w czasie lub anulował inne projekty, w tym obniżkę stawki VAT oraz wprowadzenie ulg podatkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw" - dodano.

Moody's szacuje, że dług publiczny w Polsce ustabilizuje się w okolicach 55 proc. PKB w latach 2017-2021, przeciętne tempo wzrostu gospodarczego w tym okresie wyniesie 3,2 proc. rocznie, a deficyt sektora GG średnio wyniesie 2,8 proc. PKB.

Agencja zauważa, iż nadal istnieje ryzyko wzrostu wydatków socjalnych oraz wprowadzenia rozwiązań populistycznych, jednak jest ono równoważone przez wzrost rywalizacji politycznej przed zaplanowanymi na 2019 r. wyborami parlamentarnymi.

W ocenie Moody's, z historycznego punktu widzenia, implementacja reform strukturalnych w ostatnich kilku dekadach dobrze wróży przyszłości reform wspierających inwestycje i wzrost w średnim terminie.

"Plan Morawieckiego, który jest mapą gospodarce w perspektywie do 2020 r., również wspiera wzrost (gospodarczy - red) w średnim terminie, będąc w związku z tym także ogranicznikiem dla relacji deficytu do PKB, o ile zostanie wdrożony w otoczeniu solidnych limitów fiskalnych." - napisano w komunikacie.

W ocenie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego decyzja agencji ratingowej Moody's o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu jest racjonalna.

"Decyzję agencji ratingowej Moody's o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu należy ocenić jako racjonalną. Ryzyka, które agencja dostrzegała rok temu - obniżając perspektywę - nie zmaterializowały się, wręcz przeciwnie. Zresztą agencja sama to przyznaje, odnotowując na przykład, że sytuacja fiskalna była w 2016 r. lepsza niż oczekiwania analityków agencji. Cieszy też fakt, że opinia agencji opiera się na rzeczowej analizie danych i odnosi się do faktycznego stanu tak gospodarki, jak i finansów publicznych" - mówi wicepremier Morawiecki.

"Z zadowoleniem też trzeba przyjąć fakt, że agencja docenia potencjał programów gospodarczych rządu i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, których celem jest kluczowe w naszej ocenie zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Warto także podkreślić, że jako jedną z mocnych stron Moody's wskazuje system instytucjonalny" - dodaje Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawda jest okrutna! 2017-05-14 16:34:15
    Mateusz Morawiecki prawdopodobnie nie ogarnia całokształtu z szerszego puntu widzenia, zabezpieczenia stałych źródeł dochodu budżetu Państwa Polskiego z zasobów naturalnych, poprzez umiejętne blokowanie przez Rzecznika PiS możemy wyliczyć stratę wpływów do budżetu Skarbu Państwa z powyższego okresu na ponad 100 miliardów złotych. Znam zasadę biznesu , nie ma żadnych zasad, Rząd Beaty Szydło został sprzedany i celowo jest w błąd wprowadzany.
  • prawica 2017-05-13 13:46:53
    Oglądali pewnie slajdy. Panie Ministrze swego czasu zostałem wyróżniony na konkursie ogólnopolskim z zakresu umiejętności fotograficznych, z pewnością przygotowałbym bardziej wiarygodny materiał. Pozdrawiam.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA