REKLAMA

Agencja Wspierania Eksportu w planach ministerstwa rozwoju

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 07:43
Agencja Wspierania Eksportu w planach ministerstwa rozwoju Kwestie związane z powołaniem nowej agencji wspierania eksportu to jeden z priorytetów rządu. (fot.: magro_kr/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

Pracujemy nad strukturą organizacyjną agencji wspierania eksportu; optymalny model powinien być gotowy w najbliższych tygodniach; w ciągu kilku tygodni powstanie też ostateczna koncepcja reorganizacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - mówi wiceszef MR Radosław Domagalski.

Jak mówił, Ministerstwo Rozwoju dokonuje przeglądu działających przy ambasadach i konsulatach Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji.

- Wystarczy spojrzeć na mapę naszych placówek zagranicznych; jest duża koncentracja w Europie Zachodniej, gdzie polskie firmy generalnie radzą sobie dobrze. Brakuje naszej obecności instytucjonalnej w Azji czy w Afryce. Powoli chcemy przenosić punkt ciężkości w kierunku rynków najbardziej dynamicznie rozwijających się, czyli krajów azjatyckich i afrykańskich. Będziemy to powoli robić, również tworząc nowe oddziały - podkreślił.

- Chcemy zwiększyć liczbę naszych placówek o co najmniej kilkanaście. Być może część zostanie zlikwidowanych i te środki, które zaoszczędzimy, zostaną wykorzystane do tworzenia nowych oddziałów. Myślę, że w ciągu paru tygodni będzie już ostateczna koncepcja - dodał. Obecnie Polska ma 49 Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji.

Przeczytaj: Zabawki w Sejmie

Domagalski pytany o agencję wspierania eksportu, której powołanie zakłada tzw. plan Morawieckiego, odpowiedział:

- Pracujemy nad strukturą organizacyjną przyszłej agencji. Myślę, że optymalny model powstanie w najbliższych tygodniach. Data 1 stycznia 2017 roku jest datą graniczną. Pamiętajmy, że nie wszystko też bezpośrednio zależy od Ministerstwa Rozwoju. To jest również kwestia pewnego procesu legislacyjnego w parlamencie, który jest trochę poza naszą kontrolą.

Wskazał, że kwestie związane z powołaniem nowej agencji wspierania eksportu to jeden z priorytetów rządu.

- Wierzę, że projekt ustawy o systemie promocji polskiej gospodarki uzyska pewną priorytetowość - podkreślił.

Przeczytaj: Wiatraki powodem debaty na komisji

Wiceszef MR poinformował, że resort pracuje nad formą prawną nowej agencji; musi m.in. rozstrzygnąć, czy będzie to spółka, czy na przykład państwowa osoba prawna.

Pytany, czy agencja będzie zbudowana w głównej mierze na bazie obecnego PAIiIZ-u, Domagalski odparł:

- Z pewnością PAIiIZ w postaci zasobów, również tych intelektualnych, czyli ludzkiej wiedzy, kontaktów, będzie absolutnie kluczową częścią nowej Agencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA