REKLAMA

Akcja informacyjna w kopalniach pod hasłem sprzeciwu wobec cięć płac

  • Autor: PAP/GP
  • 09 lutego 2016 16:07
Akcja informacyjna w kopalniach pod hasłem sprzeciwu wobec cięć płac Impas w górnictwie trwa. 10 lutego kolejna runda rozmów. (fot.: Helen Simonsson/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Górnicze związki zorganizowały we wtorek (9 lutego) całodniową akcję informacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej. Podczas masówek deklarują sprzeciw wobec obniżki wynagrodzeń górników, a powrót do rozmów uzależniają od wycofania wypowiedzenia porozumienia zawartego pół roku temu z zarządem.

Chodzi o porozumienie gwarantujące górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowego podmiotu - Polskiej Grupy Górniczej. Grupa ma rozpocząć działalność 1 maja.

Na środę zarząd Kompanii zaprosił związkowców na rozmowy, proponując, by tematem spotkania były zasady wypłaty tzw. czternastej pensji, którą firma chce wypłacić górnikom w ratach. Związkowcy nie zdecydowali jeszcze ostatecznie czy wezmą udział w spotkaniu, ponieważ ich warunkiem jest wcześniejsze wycofanie się zarządu z wypowiedzenia porozumienia z lipca 2015 r.

Szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek powiedział, że związkowcy ustalają obecnie, czy jest szansa na to, aby w środowych rozmowach wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który miałby przedstawić stanowisko tego resortu w sprawie wycofania wypowiedzenia. Wówczas związkowcy są skłonni przyjść na spotkanie. Nie zamierzają natomiast w nim uczestniczyć jeżeli okaże się, że zarząd chce rozmawiać tylko o "czternastkach", a sprawa wypowiedzenia pozostanie bez rozstrzygnięcia.

Przeczytaj: Paweł Kukiz o uchodźcach

Rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski powiedział, że sprecyzowanym w zaproszeniu tematem rozmów jest wypłata "czternastek"; Kompania nie ma informacji, aby w rozmowach miał uczestniczyć wiceminister.

We wtorek od wczesnego rana w kopalniach Kompanii trwają masówki informacyjne; ostatnie odbędą się około północy.

- Zainteresowanie na pierwszej zmianie było ogromne. Myślę, że podobnie będzie na kolejnych zmianach. Ludzie chcą pełnej informacji; doskonale pamiętają przedwyborcze i powyborcze deklaracje rządzących wobec górników i całej branży. Chcą wiedzieć, jak to będzie wyglądać w praktyce - powiedział Hutek.

Podczas briefingu prasowego po porannej masówce w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej szef Solidarności w tym zakładzie Dariusz Kulpa poinformował, że związkowcy przedstawiają załodze sytuację i zagrożenia, jakie - ich zdaniem - wynikają z działań planowanych przez zarząd Kompanii.

- Przede wszystkim mówiliśmy o tym, że zarząd nie prowadzi z nami szczerego i rzetelnego dialogu, tylko poprzez szantaż, poprzez wypowiedzenie porozumienia z 17 lipca 2015 r., chce wymusić pewne rozwiązania, na które strona społeczna nie da przyzwolenia - mówił Kulpa.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej nie komentują związkowej akcji ani informacji przekazywanych podczas masówek. Rzecznik Kompanii tłumaczy, że zarząd prowadzi bezpośredni dialog ze związkami i nie chce rozmawiać z nimi za pośrednictwem mediów. Podtrzymał wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną; dowodem na to ma być m.in. propozycja środowego spotkania.

Związkowcy liczą, że w środę Ministerstwo Energii - zgodnie z daną związkowcom w piątek obietnicą - w tym tygodniu przedstawi swoje stanowisko w sprawie dalszych rozmów i wycofania się zarządu KW z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział w poniedziałek, że stanowisko resortu będzie przekazane związkom w środę lub czwartek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA