REKLAMA

Akredytacje „paszportem” dla importu i eksportu towarów i usług

  • Autor: JS
  • 21 grudnia 2016 20:32
Akredytacje „paszportem” dla importu i eksportu towarów i usług Międzynarodowy system akredytacji służy polskiemu rządowi w osiągnięciu spójności rynku wewnętrznego oraz konkurencyjności na rynku światowym. fot.pixabay

• Ponad sześćdziesiąt nowych akredytacji udzieliło Polskie Centrum Akredytacji w 2016 roku.
• Obecnie w Polsce działa 1540 zarejestrowanych akredytowanych jednostek oceniających zgodność.

– Poprzez świadczenie usług w zakresie akredytacji, PCA zapewnia, że akredytowane w Polsce organizacje działają w sposób profesjonalny oraz zgodnie z międzynarodowymi normami i wymaganiami – mówi Lucyna Olborska, Dyrektor PCA.

W 2016 r. PCA udzieliło 68 nowych akredytacji, w tym: 47 dla laboratoriów badawczych, 7 dla laboratoriów wzorcujących, 1 dla laboratorium medycznego, 3 dla jednostek inspekcyjnych, 2 dla jednostek certyfikujących systemy zarządzania, 6 dla jednostek certyfikujących wyroby, 2 dla jednostek certyfikujących osoby.

Akredytacje dotyczyły takich obszarów działalności jak m.in. badania akustyczne i hałas, badania ogniowe, badania w dziedzinie nauk sądowych, pobieranie próbek, analiza gazów, chemia kliniczna i analityka medyczna, inspekcje do celów homologacji i dopuszczenia, inspekcje ilości i jakości towarów, rzeczoznawcy samochodowi czy też specjaliści w zakresie spawalnictwa.

Jednocześnie cofnięto 23 akredytacje, w tym: 18 dla laboratoriów badawczych, 3 dla jednostek certyfikujących wyroby, 1 dla jednostki certyfikującej systemy zarządzania oraz 1 dla jednostki certyfikującej osoby. Zawieszono 9 akredytacji dla laboratoriów badawczych oraz 1 akredytację dla jednostki certyfikującej wyroby.

Najważniejszym celem akredytacji jest zapewnienie wiarygodności działań technicznych akredytowanych organizacji. Akredytacja PCA gwarantuje spójność krajowego systemu oceny zgodności oraz zapewnia, że akredytowane przez PCA oceny zgodności (badania, wzorcowania, certyfikacja, inspekcja i weryfikacja) są godne zaufania oraz nie muszą być powtarzane na rynkach europejskich i światowych (dzięki wielostronnym porozumieniom podpisanym przez PCA w ramach
międzynarodowych organizacji zrzeszających jednostki akredytujące w Europie i na świecie).
Akredytacja wspiera jakość oraz konkurencyjność przemysłu w Polsce, wzmacnia także handel
międzynarodowy, eliminując bariery techniczne w eksporcie na całym świecie.

– Dzięki akredytacji można mieć pewność, że wyroby dostawców spełniają wymagania rynku oraz możliwe jest pełne zaufanie do tych wyrobów – podkreśla Olborska.

System akredytacji prowadzony przez PCA jest zgodny z systemem międzynarodowym. Dzięki temu
akredytacja staje się pewnego rodzaju „paszportem” dla importu i eksportu towarów i usług.
Międzynarodowy system akredytacji służy polskiemu rządowi w osiągnięciu spójności rynku
wewnętrznego oraz konkurencyjności na rynku światowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA