REKLAMA

Aktywizacja zawodowa kobiet może przynieść miliardy polskiej gospodarce

  • Autor: InfoWire.pl/AT
  • 28 marca 2017 10:43

Gdyby w najbliższych latach udało się zwiększyć aktywność zawodową Polek polska gospodarka do 2025 r. zyskałaby 90–180 mld zł. Przełożyłoby się to na wzrost PKB o 1 proc. - wynika z raportu „Praca i przedsiębiorczość kobiet – potencjał do wykorzystania w Polsce”.

• Od 2010 r. ponad 1 mln Polaków przeszło na emeryturę. W samym roku 2017 jest spodziewane odejście kolejnych 500 tys.

• Dla polskiej gospodarki to duży problem.

• Na rynku pracy są jednak grupy społeczne, których potencjał nie jest należycie wykorzystywany, a które mogłyby przyczynić się do rozwoju gospodarczego naszego kraju.

• Jedną z tych grup są kobiety.

Jak pokazuje raport „Praca i przedsiębiorczość kobiet – potencjał do wykorzystania w Polsce”, współczynnik aktywności zawodowej Polek jest nadal mniejszy od średniej europejskiej. W naszym kraju aż 4 na 10 kobiet w wieku produkcyjnym nie pracuje ani nie szuka pracy. Przeprowadzona symulacja pokazuje tymczasem, że gdyby w najbliższych latach udało się zwiększyć aktywność zawodową Polek w wieku 20–64 lata do poziomu krajów UE-15, polska gospodarka do 2025 r. zyskałaby 90–180 mld zł. Przełożyłoby się to na wzrost PKB o 1 proc.

Nie najlepiej wygląda też w Polsce sytuacja z przedsiębiorczością kobiet.

- 40 proc. Polek deklaruje, że ma wiedzę i kompetencje do tego, żeby podjąć działalność przedsiębiorczą. Natomiast mamy trzeci najgorszy wynik, jeżeli chodzi o wiarę we własne możliwości i chęć ryzykowania. Dlatego trzeba włożyć bardzo dużo wysiłku, żeby zmotywować kobiety do podejmowania wyzwań w obszarze przedsiębiorczości” – mówi Anna Solarek, dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA