REKLAMA

Alarm Smogowy: Ustawa o eketromobilności - kolejna niespełniona obietnica rządu w walce ze smogiem

 • wnp.pl
 • Autor: wnp.pl/AT
 • 12 stycznia 2018 09:58
Alarm Smogowy: Ustawa o eketromobilności - kolejna niespełniona obietnica rządu w walce ze smogiem Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego deklaracje rządu walki ze smogiem nijak się mają do rzeczywistych działań (fot.pixabay.com)

Deklaracje rządu dotyczące walki ze smogiem nijak się mają do rzeczywistych działań - komentuje Polski Alarm Smogowy.

 • Opłaty za wjazd do centrum miasta miały stanowić podstawę do tworzenia stref czystego transportu.
 • Umożliwienie miastom wytyczania takich stref to jeden z 15 punktów rządowego Programu Czyste Powietrze.
 • Możliwość tworzenia stref czystego transportu była wcześniej konsultowana z samorządami i uzyskała ich poparcie.

Wcześniejsze zapisy projektu ustawy dawały miastom powyżej 100 tys. mieszkańców możliwość wprowadzania opłat za wjazd do miast dla pojazdów nie spełniających norm emisji spalin. Takie rozwiązania obowiązują od lat w wielu europejskich miastach skutecznie przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Strefa taka była planowana między innymi w Krakowie, który należy do czołówki miast europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Również Najwyższa Izba Kontroli wskazywała na konieczność wyposażenia gmin w możliwość tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej.
Rząd zawiódł ekologów

Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego deklaracje rządu walki ze smogiem nijak się mają do rzeczywistych działań. Odrzucenie w komisjach opłat za wjazd do centrów miast najbardziej zanieczyszczających samochodów, poparte przez wiceministra energii Michała Kurtykę, przyjęto z wielkim rozczarowaniem. Kolejnym.

- Rok temu obiecano wprowadzenie norm jakości węgla w pierwszym kwartale 2017 r. – do dziś norm nie ma. Rząd zapowiadał również obniżkę cen energii elektrycznej do ogrzewania mieszkań, podczas gdy nowa taryfa prowadzi do wzrostu opłat. Teraz odrzucono możliwość ograniczenia wjazdu do centrów miast najbardziej kopcących samochodów. Jeśli tak ma wyglądać realizacja rządowego programu „Czyste powietrze” to na poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Stegr 2018-01-17 12:31:15
  Wygląda na to, że nie wszyscy boją się smug chemicznych i pochodzących od nich chorób. Liczą oni na możliwość taniego przeszczepu płuc ...ale od Alzheimera itp się nie wykręcą
 • Jotka 2018-01-12 21:43:45
  Smog był i jest. A nawet będzie, tym bardziej że wsxysyko o nim wiemy. Natomiast kto przeciwstawi się nieustannemu zatruwaniu ŚRODOWISKA smugami CHEMTRAILS z ich trującą zawartością. No kto?! Odważnych nie widać, bo nic nie widzą?! Tym gorzej dla nich i wszystkich Polaków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA