REKLAMA

Andrzej Duda: Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA kontakty gospodarcze

  • Autor: PAP/JS
  • 09 lutego 2018 21:21
Andrzej Duda: Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA kontakty gospodarcze Prezydent złożył uczestnikom Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa życzenia "udanych obrad" (fot. Maciej Biedrzycki/KRPP)

Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA są kontakty gospodarcze; obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły w ub.r. granicę 10 mld dolarów - mówi prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników rozpoczętego w piątek (9 lutego) Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami.

  • Według niego dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest "ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy".
  • Wskazał też, że "z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce".
  • "Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność" - zaznaczył Andrzej Duda.

W odtworzonym uczestnikom szczytu filmie - który przekazała Kancelaria Prezydenta - Andrzej Duda podkreślał, że "relacje polityczne między Warszawą a Waszyngtonem są dziś niezwykle intensywne, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa". "Dzięki nim od zeszłego roku na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie. Ich obecność to najbardziej czytelny znak rzeczywistej, sojuszniczej solidarności i partnerstwa" - zauważył prezydent, dodając, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa "obejmuje także kooperację w zakresie modernizacji polskiej armii".

"Coraz ważniejszym filarem naszej współpracy są również kontakty gospodarcze; Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność" - zaznaczył Andrzej Duda.

Według niego dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest "ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy". "Zwiększył się on o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2016, przekraczając granicę 10 mld dolarów" - podał prezydent. Zasadnicze - jego zdaniem - znaczenie dla Polski ma też "transfer innowacyjnych technologii i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na modernizację naszej gospodarki".

Wskazał też, że "z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce". "Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych kierunków inwestowania przez polskie firmy poza UE. Możliwości rozwoju na rynku amerykańskim poszukują m.in. firmy IT, biotechnologiczne, medyczne, czy sektora technologii kosmicznych" - mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent odwołał się też do ubiegłorocznego udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w szczycie Trójmorza w Warszawie. "Obecność prezydenta Donalda Trumpa na tym wydarzeniu pokazała, że inicjatywa jest przedmiotem poważnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych" - przekonywał.

Andrzej Duda zwrócił w tym kontekście uwagę na tematykę energetyczną, jako ważny element inicjatywy Trójmorza oraz na "fakt, że Polska była pierwszym państwem regionu, które w ub. roku zrealizowało kontrakt na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu LNG". "Współpraca w tym obszarze wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, jednocześnie zacieśniając więzi ekonomiczne Europy ze Stanami Zjednoczonymi" - mówił.

Prezydent złożył uczestnikom Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa życzenia "udanych obrad, wymiany doświadczeń i nawiązania wielu nowych biznesowych kontaktów, które wniosą nową jakość w amerykańsko-polskie relacje gospodarcze".

Szczyt, zorganizowany pod hasłem "Polska strefa inwestycji", objęty jest honorowym patronatem prezydenta. Wśród gości - według informacji podanych przez organizatora - znaleźć mają się m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, szef BBN Paweł Soloch, wiceministrowie: infrastruktury Mikołaj Wild i rozwoju Tadeusz Kościński oraz pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA