REKLAMA

Andrzej Duda skierował dwa projekty do Sejmu. Czego dotyczą?

  • Autor: Parlamentarny.pl (AS)
  • 01 grudnia 2015 13:54
Andrzej Duda skierował dwa projekty do Sejmu. Czego dotyczą? Andrzej Duda (fot. Facebook)

Andrzej Duda skierował wczoraj do Sejmu dwa projekty. Jeden dotyczy rent i emerytur, drugi zmian w podatkach dochodowych od osób fizycznych. Projekty te stanowią realizację zobowiązań Prezydenta RP podjętych podczas kampanii wyborczej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Zasadniczą propozycją zawartą w projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw jest przywrócenie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r. Wiek przechodzenia na emeryturę będzie więc zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany te obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS)  oraz rolników (KRUS) - czytamy na stronie.

Z kolei podstawowym celem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. Prezydent chce zrealizować ten cel poprzez zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek z 556 zł 02 gr do 1 440 zł.

Jak tłumaczy kancelaria, w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 r. (sygn. akt K 21/14).

- Podwyższenie kwoty wolnej do 8 002 zł  w sposób istotny poprawi sytuację ekonomiczną osób uzyskujących dochody na poziomie uznawanym za minimum socjalne. Podatkiem nie będą bowiem obciążone dochody niezbędne do biologicznego i psychofizycznego rozwoju człowieka, a także część dochodów koniecznych dla wychowania potomstwa oraz utrzymania więzi społecznych - czytamy w podsumowaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA