REKLAMA

Andrzej Duda zapowiada: dyplomacja gospodarcza jednym z priorytetów polityki zagranicznej

  • Autor: PAP/MIW
  • 10 lipca 2016 18:14
Andrzej Duda zapowiada: dyplomacja gospodarcza jednym z priorytetów polityki zagranicznej - Będę chciał spotykać się z przedstawicielami państw grupy G20, by realizować polskie interesy gospodarcze - zapowiedział. Andrzej Duda. (fot. : ww.bbn.gov.pl)

• Andrzej Duda zapowiada cykliczne spotkania w gronie przywódców dziewięciu państw wschodniej flanki NATO. W 2017 r. takie spotkanie ma się odbyć w Warszawie.
• Za jeden ze swoich priorytetów w obszarze polityki zagranicznej prezydent uznał także dyplomację gospodarczą.
•  Według Dudy staraniem Polski jest status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jednym z priorytetów jego polityki zagranicznej będzie dyplomacja gospodarcza.

- Będę chciał spotykać się z przedstawicielami państw grupy G20, by realizować polskie interesy gospodarcze - zapowiedział.

Wizyty zagraniczne Andrzeja Dudy w pierwszym roku prezydentury koncentrowały się wokół przygotowań do szczytu NATO w Warszawie, który zakończył się 9 lipca. Prezydent pytany o priorytety jego polityki zagranicznej po szczycie NATO, odparł, że będzie to dbanie, by postanowienia na nim podjęte zostały zrealizowane. Andrzej Duda zapowiedział cykliczne spotkania w "formacie bukareszteńskim", czyli w gronie przywódców dziewięciu państw wschodniej flanki NATO; w 2017 r. takie spotkanie ma się odbyć w Warszawie.

- To także działalność w ramach formatu ABC, czyli państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego - dodał prezydent. Zapowiedział, że pod koniec sierpnia weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović w Dubrowniku, którego tematem ma być współpraca w obszarze inwestycji drogowych, kolejowych, energetycznych.

Priorytet prezydenta w obszarze polityki zagranicznej to także dyplomacja gospodarcza.

- Trzeba wspierać rozwój polskiej gospodarki, rozwój naszego kraju, przedsiębiorczości w naszym kraju, firm, możliwości ekspansji gospodarczej. Dlatego będę się chciał spotykać z przedstawicielami państw grupy G20, po to, by realizować polskie interesy gospodarcze - powiedział. G20 to grupa obejmująca kraje o najlepiej rozwiniętych i wschodzących gospodarkach; w 2016 r. we wrześniu szczyt grupy obędzie się w Chinach.

Prezydent ocenił, że tematem wymagającym zaangażowania będzie przyszłość Unii Europejskiej, kształt Europy, gdyby doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Dodał, że staraniem Polski jest status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W skład RB ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA