REKLAMA

Andrzej Rzońca: Plan Morawieckiego przebił pierwszą pięciolatkę Gierka

 • wnp.pl
 • Autor: WNP.pl/JS
 • 19 lutego 2016 14:38
Andrzej Rzońca: Plan Morawieckiego przebił pierwszą pięciolatkę Gierka Zdaniem Rzońcy pierwszym celem planu jest, aby w 2020 roku produkcja przemysłowa wzrosła silniej niż PKB(fot. nbp.pl)

Plan Morawieckiego przebił pierwszą pięciolatkę Gierka. Zasadnicze cele planu udało się zrealizować przed jego ogłoszeniem i to nawet 20 lat wcześniej - twierdzi Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej, współpracownik Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W PRL, wedle oficjalnej propagandy, plany były systematycznie realizowane z wyprzedzeniem, przynajmniej rocznym. Ale np. w IV planie pięcioletnim (na lata 1971-1975) przekroczyło ono 2 lata. Plan Morawieckiego przebił jednak pierwszą pięciolatkę Gierka. Zasadnicze cele planu udało się zrealizować przed jego ogłoszeniem i to nawet 20 lat wcześniej.

Pierwszym celem planu jest, aby w 2020 roku produkcja przemysłowa wzrosła silniej niż PKB. Tyle tylko, że w ostatnich dwudziestu latach tak było 15 razy, a w przemyśle przetwórczym 18 razy. W rezultacie, o ile PKB zwiększył się w latach 1996-2015 o 105 proc., o tyle produkcja przemysłowa o 156 proc., a produkcja w przemyśle przetwórczym o 260 procent. Polska, która u progu transformacji była krajem rolniczym (w rolnictwie pracowała 1/3 Polaków), przeszła industrializację. Przemysł odpowiada za 25 proc. PKB w naszym kraju wobec 19 proc. średnio w UE.

Innym celem planu jest szybszy wzrost kredytów dla przedsiębiorstw niż dla gospodarstw domowych w 2020 roku.

Ten cel udało się zrealizować dwa lata przed ogłoszeniem planu. Nie zagrozi mu więc podatek bankowy, który zniechęca do udzielania kredytów w ogóle, ale w szczególności przedsiębiorstwom. Czasu przecież nie cofnie.

Kolejnym celem jest zwiększenie udziału inwestycji w PKB z obecnych 20 proc. do ponad 25 proc. w 2020 roku. Niestety cel ten jest niespójny z hasłem biliona inwestycji w polską gospodarkę. Ma ona już na tyle duże rozmiary, że wedle prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i bez takiego podniesienia stopy inwestycji wyniosą one w latach 2016-2020 dwa biliony 262 mld zł. Bilion zostanie w nią zainwestowany do połowy 2018 roku, dwa i pół roku przed planem.

Czytaj więcej na WNP.PL

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • dobra robota 2016-02-20 22:47:00
  Do Kibol: Człowieku opanuj emocje , przecież Minister Morawiecki przedstawił dopiero plan rozwoju Polski oparty na przemyśle i działalności polskich przedsiębiorców , teraz będzie ustawodawstwo i dopiero wsparcie przedsiębiorców i zaznaczam rodzimego polskiego przemysłu , ale z tobą nie ma co dyskutować , bo ty jesteś z POPAPRAŃCÓW , a ci tylko donoszą i są zdrajcami naszego kraju , zajmij się lepiek kibicowaniem w sporcie , bo o tym planie nie masz zielonego pojęcia , więc doucz się ze stron ministerstwa rozwoju , a dopiero później napisz właściwy komentarz.
 • Kibol 2016-02-20 22:00:35
  Do Stanisław Komosa: Rozumiem że w poniedziałek idzie Pan do banku po kasę na założenie firmy przy której Apple to będzie mały pikuś. Będzie Pan wydawał małe książeczki z planem Morawieckiego. Kolesie z PiS zapewnią zbyt w administracji państwowej.
 • Stanisław Komosa 2016-02-19 15:23:15
  Bardzo dziękuję panu Morawieckiemu za pokazanie prawdy o wielu istotnych kwestiach dotyczących sytuacji Polski, a także uporządkowanie informacji i wskazanie kierunków działań i dróg prowadzących do realizacji ambitnych planów i celów. Teraz - do dzieła
 • KMS 2016-02-19 14:49:16
  Znaczyłoby to że ten tak wychwalany za to że jest najlepszym w rządzie fachowcem, cudowne dziecko dwóch ... to ... taka sobie zwykła PiSSowska kreaturka?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA