REKLAMA

ANR wydzierżawiła blisko 60 tys. ha w 2016 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lutego 2017 08:11
ANR wydzierżawiła blisko 60 tys. ha w 2016 r. Ziemię dostały samorząd na realizację zadań własnych (fot.pixabay.com)

• Ok. 60 tys. hektarów państwowych gruntów wydzierżawiła w ubiegłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych.
• Ziemia dzierżawiona jest głównie w drodze przetargów ograniczonych, skierowanych do rolników - poinformował Adam Struziak z Biura Prasowego ANR.
• Ponadto ANR w ubiegłym roku nieodpłatnie przekazała 2108 hektarów gruntów.
• M.in. ziemię dostały jednostki samorządu terytorialnego, które otrzymują grunty na realizację zadań własnych.

Przypomniał, że od 30 kwietnia ub.r. obowiązuje ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która zatrzymała sprzedaż państwowej ziemi.

Podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów stała się dzierżawa, a nie, jak w poprzednich latach, sprzedaż. Wprowadzono zasadę, że wydzierżawienie lub sprzedaż następuje w pierwszej kolejności w trybie przetargu ograniczonego na rzecz rolników indywidualnych.

W 2016 r. Agencja przeprowadziła ponad 14 tys. przetargów na dzierżawę i zaoferowała do wydzierżawienia grunty o łącznej powierzchni ponad 75 tys. ha. Do końca grudnia 2016 r. ANR zawarła 8,6 tys. umów i wydzierżawiła grunty o łącznej powierzchni 59,3 tys. ha.

Największy areał ziemi oddano w użytkowanie w województwach: zachodniopomorskim (12023 ha), lubuskim (9155 ha), dolnośląskim (8297 ha) i warmińsko-mazurskim (7330 ha). Najmniej gruntów Agencja wydzierżawiła w woj. małopolskim (281) ha, świętokrzyskim (503 ha) i łódzkim (673 ha).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA