REKLAMA

Antoni Macierewicz o planach resortu. "Musimy zwiększyć polską siłę ognia"

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 października 2017 15:45
Antoni Macierewicz o planach resortu. "Musimy zwiększyć polską siłę ognia" Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej (fot. mon.gov.pl)

Do końca roku Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zrealizować trzy kontrakty dla wojska. Taką informację w sobotę (28.10) przekazał szef resortu Antoni Macierewicz.

Macierewicz na antenie telewizji Trwam przekonywał, że istotą polskiej armii jest obrona terytorium i niepodległości kraju. - To jest konstytucyjnie zapisany obowiązek armii polskiej - mówił. W jego ocenie, Polsce potrzebna jest taka siła ognia - która uniemożliwi wkroczenie wroga na teren państwa.

- Musimy zwiększyć siłę ognia tak, żeby wróg nie mógł się dostać na nasze terytorium - zaznaczył.

Szef MON zapowiedział, że jeszcze w tym roku chce zrealizować trzy kontrakty dla wojska - podpisać lub przyjąć decydujące rozstrzygnięcia. To m.in, kontrakt na system obrony przeciwrakietowej "Wisła", kontrakt na system rakiet średniego zasięgu do 300 km o nazwie "Homar" oraz decyzję, kto wraz z Polską będzie budował okręty podwodne z rakietami manewrującymi.

Podkreślił, że kontrakty te są związane z tworzeniem swoistego systemu antydostępowego, czyli takiej zdolności rażenia przeciwnika, by nie mógł on dostać się na polskie terytorium.

- To jest istota programu, jaki w oparciu o Strategiczny Przegląd Obronny został zdefiniowany przez obecne kierownictwo MON - wyjaśnił minister.

Pytany, czy zostaną kupione śmigłowce dla polskiej armii, Macierewicz zaznaczył, że struktura polskich zakupów, dostosowana jest nie do różnych lobby przemysłowych, czy interesów zewnętrznych, tylko do interesów i celów polskich.

- Przede wszystkim musimy zwiększyć siłę ognia - przekonywał. - Skupiamy się na śmigłowcach dla wojsk specjalnych i śmigłowcach, związanych z ratownictwem morskim - ten przetarg nie tylko został już rozpisany, ale ostateczne oferty będą złożone w grudniu, albo na początku stycznia, czyli krótko mówiąc, on będzie podpisany bardzo szybko. Ale to jest względnie niewiele, łącznie 12 do 16 śmigłowców, ale nacisk kładziemy na śmigłowce atakujące, na śmigłowce zwiększające polską siłę ognia, zdolność odstraszenia naszego przeciwnika - powiedział Macierewicz.

Jak dodał, tego typu śmigłowce planuje budować wraz z partnerami zagranicznymi, ale ma mieć to miejsce w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-10-28 17:04:19
    Gdzie jest naczelny Psychiatra Kraju ?! Należy natychmiast zwiększyć dawkę leków....stan , niebezpieczny z powikłaniami.....prosi się o natychmiastową reakcję !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA