REKLAMA

Apel do premier Beaty Szydło o pozostawienie w Płocku siedziby PKN Orlen

  • Autor: PAP/GP
  • 26 stycznia 2016 20:46
Apel do premier Beaty Szydło o pozostawienie w Płocku siedziby PKN Orlen Apel to reakcja na wypowiedź ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza, który dwa tygodnie temu poinformował, że rozpoczęto prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. (fot.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

· Radni Płocka głosami PO i PSL przyjęli we wtorek apel do premier Beaty Szydło o pozostawienie w tym mieście siedziby PKN Orlen.
· Ich zdaniem przeniesienie siedziby spółki groziłoby obniżeniem rangi Płocka i wpływów do jego budżetu z podatku CIT o 20-30 mln zł rocznie.

Radni PiS uznali apel za zredagowany pospiesznie, oparty na przewidywaniach i insynuacjach - z tego powodu nie wzięli udziału w głosowaniu. Za uchwałą z apelem głosowało ostatecznie 14 koalicyjnych radnych PO i PSL.

Apel to reakcja na wypowiedź ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza, który dwa tygodnie temu poinformował, że rozpoczęto prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, a decyzja co do dalszych działań w tej sprawie powinna być znana najpóźniej do końca pierwszego kwartału.

- Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens - powiedział wówczas Jackiewicz.

Pytany, czemu miałoby służyć połączenie PGNiG, Lotosu i PKN Orlen, szef resortu skarbu państwa odpowiedział:

- Przede wszystkim chodzi nam o zabezpieczenie interesów skarbu państwa w tych spółkach przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia. Będziemy także zastanawiali się, jakie potencjalnie są do osiągnięcia efekty synergii.

W przyjętym apelu radni stwierdzili, że informacja podana przez min. Jackiewicza o analizach w sprawie ewentualnej fuzji trzech spółek - Lotosu, PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa budzi bardzo poważny niepokój.

- Grozi to decyzją o przejęciu PKN Orlen przez jedną z wymienionych firm oraz zmianą siedziby Orlenu, jego przeprowadzką do Gdańska lub Warszawy - podkreślono m.in. w apelu.

Jak zaznaczyli radni, lokalizacja siedziby PKN Orlen w granicach gminy Płock wiąże się z uzyskiwaniem przez miasto dochodów wynikających z udziału w podatku dochodowym Orlenu.

- Przeniesienie siedziby PKN Orlen oznacza w konsekwencji zmniejszenie budżetu miasta o kwotę 20-30 mln zł rocznie. Skutkować to będzie znaczącym ograniczeniem potencjału inwestycyjnego samorządu i zahamowaniem lub nawet rezygnacją z wielu inwestycji o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców miasta. Prowadzić to będzie do zaburzenia dotychczasowej polityki przestrzennej i gospodarczej Płocka, dla którego od początku funkcjonowania PKN jest najważniejszym partnerem w staraniach o zapewnienie dynamicznego rozwoju miasta - napisano w apelu.

Jego autorzy zwrócili uwagę, że ewentualne przeniesienie siedziby PKN Orlen do innego miasta wiązać się będzie także ze zmianą lokalizacji stanowisk szczebla kierowniczego, a więc odłączenia ich od lokalizacji zakładu produkcyjnego.

- Skutkować to będzie koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji na odległość, co może negatywnie odbić się na funkcjonowaniu spółki - ocenili radni.

Według nich, przeprowadzka siedziby PKN Orlen obniży rangę Płocka nie tylko w skali regionu, ale też całej Polski, co będzie sprzeczne z wytycznymi Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, której celem jest wzmacnianie roli ośrodków regionalnych i prowadzić będzie do powstawania dysproporcji w rozwoju obszaru północnego Mazowsza w stosunku do pozostałej części województwa.

- W świetle wyżej wymienionych kwestii postulujemy o zaprzestanie planów zmiany dotychczasowej siedziby PKN Orlen, co w naszej ocenie skutkować będzie korzyściami zarówno dla spółki, jak i miasta Płocka - oświadczyli radni, kończąc apel wezwaniem: Pani premier: Orlen musi zostać w Płocku.

Apel w tej formie skrytykowali radni PiS.

- Ten apel jest przesiąknięty insynuacjami, informacjami które nie znajdują odzwierciedlenia w jakichkolwiek dokumentach - oceniła radna Violetta Kulpa (PiS). - W mojej ocenie ten apel bardzo mocno podkreśla, że sytuacja, w której nie szeregowi politycy, ale minister skarbu państwa wypowiada słowa dotyczące jednej z największych firm w Europie, powinna budzić naszą reakcję - argumentował z kolei prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO).

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w Europie. W Płocku znajduje się rafineria i kompleks petrochemicznych spółki. Do grupy kapitałowej PKN Orlen należą podmioty w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie, gdzie poprzez spółki zależne płocki koncern posiada aktywa wydobywcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA