REKLAMA

ASF, Łukaszewicz: Apelujemy do ministra o wstrzymanie prac nad powołaniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności

  • Autor: Newsrmtv.tv/AT
  • 22 września 2016 11:19
ASF, Łukaszewicz: Apelujemy do ministra o wstrzymanie prac nad powołaniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności W ocenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjna niezbędne jest również rozszerzenie programu bioasekuracji na teren całego kraju (fot.pixabay.com)

• Afrykański pomór świń atakuje kolejne obszary Polski.
• Choroba rozprzestrzenia się na kolejne powiaty i stanowi ogromne zagrożenia dla całego przemysłu mięsnego – alarmuje Krajowa Izba Lekarsko- Weterynaryjna.
• Izba po raz kolejny apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą powołująca do życia Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Jak wskazuje dochodzenie epizootyczne głównym czynnikiem był czynnik ludzki, czyli niekontrolowany handel zakażonymi sztukami trzody chlewnej. Dlatego my w imieniu Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej apelujemy do Ministra Rolnictwa o wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia na każde przemieszczenie trzody chlewnej na terenie całego kraju. Obowiązek powinien dotyczyć każdych przesyłek mięsa wieprzowego – mówi Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i dodaje. – W tej chwili w naszym odczuciu zajmujemy się gaszeniem pożarów. Musimy się skoncentrować na prewencji na terenie całego kraju.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą afrykańskiego pomoru świń

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apelujemy o przywrócenia instytucji:

* Świadectwa zdrowia dla świń – w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie ASF;

* Świadectwa zdrowia dla mięsa wieprzowego – dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.

W ocenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjna niezbędne jest również rozszerzenie programu bioasekuracji na teren całego kraju. Obecnie zasady te są stosowane tylko w strefie występowania ASF. Konieczne może być również zaostrzenie przepisów dotyczących znakowanie zwierząt. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna postuluje, aby każda świnia była obowiązkowo znakowana tuż po odsadzeniu od maciory. Ponadto Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna po raz kolejny apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą powołująca do życia Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA