REKLAMA

Atom i węgiel w wywiadzie z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 15 kwietnia 2016 10:29
Atom i węgiel w wywiadzie z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim - Program jądrowy powinien być kontynuowany i odpowiednio rozłożony w czasie - mówi Krzysztof Tchórzewski. (fot.: Paweł Pawłowski, PTWP)

Niektórym zależy na tym, by rozpalać histerię antywęglową. Trzeba dawać temu odpór - mówi dla portalu wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Czy nie zachodzi obawa, że Komisja Europejska potraktuje pomoc dla kopalń jako niedozwoloną pomoc publiczną?

- Jeżeli zostanie powołana Polska Grupa Górnicza w takiej formule, jaką zapowiadaliśmy, czyli w formie podmiotu, który będzie działał na zasadzie kodeksu spółek handlowych i będzie różnorodoność wspólników - a wiele wskazuje na to, że banki zostaną wspólnikami - to wówczas nie będzie problemu, jeśli chodzi o pomoc publiczną.

Oprócz inwestorów, którzy zadeklarowali wejście w Polską Grupę Górniczą, stronami porozumienia w sprawie tworzenia tej grupy muszą też być banki, zarządy Kompanii Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej, a także strona społeczna, z którą prowadzone są negocjacje.

Niektórzy wskazują, że węgiel będzie zastępowany innymi nośnikami energii. Jak się Pan na to zapatruje?

- W Polsce węgiel będzie miał wiodącą pozycję w miksie energetycznym. W perspektywie do 2050 roku nie ma mowy o tym, by odejść od energetyki węglowej.

A elektrownia jądrowa?

- Program jądrowy powinien być kontynuowany i odpowiednio rozłożony w czasie. Chodzi też bowiem o dostęp do technologii.

Czytaj dalej na portalu WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Przemyślida 2016-04-16 00:57:03
    Już teraz energia z wiatraków jest znacznie tańsza od tej z węgla. Po prostu - wiatr wieje bezpłatnie - a w Polsce za tonę węgla trzeba dać od 240 do 480 złotych (ten rekord bezapelacyjnie dzierży kopalnia "Brzeszcze" wsławiona na wieki tym że raczą tam fedrować budżet pociotki i kumple p. Beci). Amerykanie opracowali sposób przechowywania tej energii - ale u nas u steru jest cała falanga don Piszotów należacych do sekty czcicieli węgla - według nich takie wiadomości powinny byc traktowane jak terroryzm.
  • Błażej Czepiec 2016-04-15 23:39:11
    A ile będzie kosztować spłata długów kopalń? Jest to warunkiem zasadniczym powstania PGG. Kto wyłoży na to pieniądze? Czy jak zwykle ukradnie się je Polakom gorszego sortu aby zaspokoić zachcianki górniczej wierchuszki - "kwiatu narodu". A może p. Tchórzewski zainwestuje swoje oszczedności.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA