REKLAMA

Autobusy nie będą już zatruwać polskich miast? Na ulicach pojawią się elektryczne e-busy

  • Autor: PAP/AT
  • 17 lutego 2017 06:55
Autobusy nie będą już zatruwać polskich miast? Na ulicach pojawią się elektryczne e-busy Na ulicach polskich miast może się pojawić nawet 1000 nieemitujących spalin e-busów (fot.mat.pras.)

Czeka nas wielka przesiadka z autobusów napędzanych sinikami spalinowymi do e-busów. Jednak prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej nastąpi dzięki rządowemu Programowi Rozwoju Elektromobilności, który właśnie startuje.

Już 20 lutego br. Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Energii wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod auspicjami Związku Miast Polskich podpiszą listy intencyjne z 36. miastami i gminami, które chcą, by po ich ulicach jeździły polskie e-busy. Obecnie autobusy elektryczne z Polski są popularne głównie za granicą – informuje "Gazeta Polska".

Jak donosi gazeta, pojazd z Bolechowa, Solaris Urbino Electric, zdobył nawet prestiżową nagrodę "Bus of the Year 2017". Nasze miasta natomiast nadal zatruwają często przestarzałe diesle, które przyczyniają się do powstania smogu. Mogą to zmienić wspomniany rządowy program oraz zaangażowanie gmin w jego realizację. Dzięki temu na ulicach polskich miast może się pojawić nawet 1000 nieemitujących spalin e-busów – informuje "Gazeta Polska".

Czytaj też: 40 spośród 200 projektów planu Morawieckiego będzie współrealizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju

Co ważne, rząd stawia na polską myśl techniczną. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin jest przekonany, że samorządowcy rozumieją potrzebę korzystania z osiągnięć polskiej nauki i równocześnie rozumieją potrzebę dobrze pojętego patriotyzmu gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-02-17 14:48:23
    włodarze biorą z innej ręki.Im interes Polski nie pasuje.
  • krajan 2017-02-17 12:01:09
    Od wielu miesięcy przekonuje włodarzy stolicy, by w zakupach znacznie zwiększyli udział autobusów z napędem elektrycznym Rząd i obecni politycy wiele mówią o smogu odciągając ludzi od bieżących tematów, a perspektywicznie nic nie robią by temu zaradzić Czemu rządzący nie mogą podjąć zdecydowanej decyzji np. wszelkie przetargi na dostawę autobusów miejskich w miastach pow. 100 tys. mieszkańców i ośrodkach turystycznych oraz tych ktore smadzielnie chcą, by od początku 2018 roku, dotyczyły one tylko pojazdów z napędem elektrycznym Z moich informacji największy polski producent Solaris jest w stanie w ciągu roku całkowicie przejść na produkcje elektrycznych autobusów Nowe dostawy mogły by być eksploatowane na trasach w centrach miast, a obecne silnikowe, przesuwane na pozostałe miejskie trasy Koszt eksploatacji elektrycznych autobusów jest kilka razy niższy niż spalinowych, jedynie należy zainwestować w nową infrastrukturę zasilania elektrycznego na pętlach i zajezdniach Jeśli jest jakiś lokalny opór to choćby zacznijmy od miast pow. 500 tys., ale działajmy szybko Przy większej produkcji, elektryczny autobus bedzie tańszy niż spalinowy, a i zależność od ropy sie znacznie zmniejszy Idąc za ciosem można zacząć wspierać wprowadzanie do obiegu elektryczne samochody osobowe i dostawcze np. wszelkimi ulgami od akcyzy poprzez bezpłatny wjazd i parkowanie w centrum miast Róbmy to szybciej i bardziej zdecydowanieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA