REKLAMA

Balcerowicz o 500 plus: To skrajna nieodpowiedzialność

  • Autor: GP
  • 26 czerwca 2017 09:30
Balcerowicz o 500 plus: To skrajna nieodpowiedzialność Leszek Balcerowicz nie jest tylko byłym politykiem, jest także aktywnym publicystą w polskich wydawnictwach ekonomicznych. (fot.: youtube.com)

Leszek Balcerowicz krytykuje działania rządu w polityce finansowej. Ekonomistę, który jest źle nastawiony do polityki PiS, bulwersuje zwłaszcza wydawanie np. na program 500 plus.

• - To skrajna nieodpowiedzialność - mówił w poniedziałek (26 czerwca) szef Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

• Byłego ministra finansów najbardziej irytuje, że retoryka strony rządzącej opiera się o obecny dobry stan polskiego gospodarki, który jednak nie będzie trwał wiecznie.

• Leszek Balcerowicz wypowiada się także w mediach społecznościowych, jak i w publikacjach książkowych, o sytuacji polityczno-społecznej w Polsce.

 

Profesor Leszek Balcerowicz, były minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, referował w pierwsze dni wakacji, jak widzi obecną sytuację gospodarcza kraju. W jego ocenie dochodzi do znacznego zachwiania równowagi budżetowej, co może być potencjalnie niebezpieczne dla Polski i jej obywateli, zwłaszcza dla ich portfeli.

Ekonomista posądza, że sytuacja jest wynikiem polityki socjalnej rządu, który wydatkami w 2016 roku zwiększył znacznie deficyt i nie bierze pod uwagę stopnia zagrożenia jaki z tym jest związany. Tym bardziej ekonomistę irytuje, że politycy opcji rządzącej przekonują o dobrym stanie polskiej sfery finansowej. Np. Mateusz Morawiecki przekonywał 30 maja, że jego Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju przynosi efekty.

Więcej o wypowiedzi wicepremiera tutaj.

- (Słowa rządzących) to cała masa celowej albo przypadkowej propagandy - przekonywał Leszek Balcerowicz w stacji radiowej "TOK FM". Dla szefa Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) często dokonuje się w retoryce rządzących przekłamania i zrównania pojęć "budżet państwa" i "finanse publiczne" a to nie to samo.

Budżet państwa rozumie się jako plan finansowy w oparciu o jaki działają instytucje publiczne. Dla Balcerowicza jest on więc pewnym zarysem i nawet jeśli jest kreowany w oparciu o dobre założenia, nie jest reprezentacją ogółu posunięć rządu. Finanse publiczne natomiast to zasoby pieniężne państwa, czyli procesy gromadzenia i podziału środków publicznych znajdujących się w dyspozycji władz publicznych. Z zasady są szersze niż budżet.

Balcerowicz porównuje słowa rządu o 500 plus do nierealnych przypowieści o świętych

- Pytanie co kiedy się skończy hossa i szybki rozwój? - pytał dalej Leszek Balcerowicz. Za najmniej odpowiedzialne posuniecie jakiego dopuścił się PiS od 2015 roku, ekonomista uważa nieodpowiedzialne wydawanie funduszy w ramach polityki socjalnej kraju, w tym zwłaszcza 500 plus  - To skrajna nieodpowiedzialność - mówił jeszcze ekonomista.

Leszek Balcerowicz (trzeci od lewej) w czasie spotkania poświęconemu polityce lat 90. w regionie Europy środkowej i wschodniej, źródło: Estonian Foreign Ministry/flickr.com/CC BY 2.0

- Jedna z gorszych rzeczy, które można robić, to oszukiwać społeczeństwo zwłaszcza w kontekście finansów publicznych - konkludował ekonomista. - Wypowiedzi o 500 plus przypominają cuda czynione przez świętych. Tych pieniędzy nie ma, a rozdajemy pieniądze biednym i bogatym tylko po to by mieli dzieci.

500 plus dla Leszka Balcerowicza to wydatki finansowane na kredyt.

Lider FOR w życiu politycznym

Leszek Balcerowicz w swojej działalności publicznej nie ogranicza się tylko do wystąpień medialnych. Ekonomista stara się być także obecny na różnych spotkaniach. W maju odwiedził Gorzów Wielkopolski i Nową Sól. W czerwcu był na spotkaniu G 30 w Londynie.

Ekonomista jest także aktywny w mediach społecznościowych, w których pisuje na różne tematy:

Wspomniany przez Leszka Balcerowicza ksiądz Jacek Międlar to publicysta i w 2016 roku duszpasterz środowisk narodowych, który zasłynął we wrześniu ubiegłego roku krytycznymi wystąpieniami w czasie kazań. Mówił m.in. o poseł Nowoczesnej Joannie Scheuring-Wielgus, co skonfliktowało go z przełożonymi kościelnymi.

W efekcie Jacek Międlar wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy właśnie we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Beatrix 2017-06-26 15:33:19
    Wilcze oczy, wilcze gardlo! Co zpbaczy to by zarlo! Lecha oczy, Lecha woz! Co zobaczy to by wiozl!
  • Obywatel 2017-06-26 12:00:28
    PIS korumpuje społeczeństwo jak robił to Gierek. Za nieswoją kasę kupuje głosy wyborcze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA