REKLAMA

Bankowcy tłumaczą się w Sejmie z podwyżek cen usług

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 09 lutego 2016 15:24
Bankowcy tłumaczą się w Sejmie z podwyżek cen usług Większość banków w ostatnich miesiącach podniosła marże i oprocentowanie kredytów. fot. pixabay

• Przedstawiciele banków odpowiadają na pytania posłów podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.
• Wyjaśniają m.in., dlaczego zdecydowały się na podwyżki opłat dla klientów indywidualnych.
• Z danych KNF wynika, że większość instytucji w ostatnich miesiącach podniosła marże i oprocentowanie kredytów.

- Nie wezwałem prezesów banków na dywanik; chodzi o to, by poznać przyczyny podniesienia opłat i marż przez banki. Porozmawiajmy o tym, co się dzieje na rynku finansowym w relacjach instytucje bankowe-klienci. Chociażby ze względu (na to), że wiele banków ogłosiło albo wprowadziło podwyżki za te usługi, aby była jasność, z czego to wynika. Mam nadzieję, że uda nam się na te pytania odpowiedzieć- zapewnił Andrzej Jaworski (PiS), przewodniczący sejmowej komisji finansów, otwierając wtorkowe posiedzenie.

Odnosząc się do spekulacji, że zaproponowane przez banki podwyżki mogą mieć związek z tzw. podatkiem bankowym, Jaworski wskazał, że w ustawie zapisany jest zakaz przerzucania tego typu kosztów na klientów.

- Jest to normalne spotkanie komisji finansów publicznych, która zajmuje się sprawami ważnymi, związanymi z finansami. Podobne spotkanie w Sejmie odbyło się w 2014 roku i wtedy nie wywołało to nadzwyczajnych emocji - dodał przewodniczący komisji. 

W posiedzeniu komisji uczestniczą prezesi m.in. PKO BP, mBanku, Deutsche Banku, BOŚ, BPH i Alior Banku. 

Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego prezentując sektor bankowy powiedział, że wynik za 2015 rok jest istotnie niższy niż w 2014 i wynosi 11,5 mld zł, podczas, gdy w poprzednich okresach kształtował się na poziomie 15 mld zł.

Średnio w ostatnich latach ok. 58 proc. wyniku finansowego banki przeznaczały na zwiększenie funduszy własnych. Kwaśniak dodał, że koszty związane z wpłatami na BFG zwiększyły się z 27 mld zł wniesionych w 2014 r. do poziomu ponad 30 mld zł w ub. r. 

Cały artykuł czytaj w Wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA