REKLAMA

Będą nowe zasady walki z praniem pieniędzy

  • Autor: PAP/JS
  • 25 kwietnia 2016 11:35
Będą nowe zasady walki z praniem pieniędzy W Polsce prane jest ok. 2 mld zł, z czego odzyskuje się bardzo niewiele (fot. flickr)

• Firmy będą musiały przechowywać informacje o osobach fizycznych, uzyskujących korzyści z zawieranych przez te firmy umów - takie m.in. zapisy znajdą się w przygotowywanej przez MF noweli ustawy o praniu pieniędzy.
• Chodzi np. o osoby zarejestrowane w rajach podatkowych.

Zapowiedział to w poniedziałek (25 kwietnia) podczas debaty w PAP na temat walki z unikaniem płacenia podatków pt. "Podatki po polsku, czyli między opresją i rajem" wiceszef Ministerstwa Finansów Wiesław Jasiński. Dodał, że ma to na celu walkę z unikaniem opodatkowania.

Jego zdaniem rocznie w Polsce prane jest ok. 2 mld zł, z czego odzyskuje się bardzo niewiele.

Jasiński mówił, że dyrektywa unijna, do której polska ustawa ma być dostosowaniem, po raz pierwszy uznaje za brudne pieniądze także te pochodzące z uchylania się od opodatkowania.

Inny uczestnik debaty prof. Witold Modzelewski przyznał, że od lat niewiele dobrego zdarzyło się w sprawie walki z unikaniem opodatkowania, więc szykowany przez rząd projekt może być krokiem w dobrą stronę. Jego zdaniem nasze prawo podatkowe jest jednak zbyt łatwe do omijania. "Żeby zwiększyć efektywność systemu podatkowego musimy zmienić prawo materialne, a do tej pory w prawie materialnym nie stało się nic" - zaznaczył Modzelewski.

"Z prawa podatkowego trzeba usunąć wszystko, co legalizuje działania nielegalne" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA