REKLAMA

Będą utrudnienia dla gmin i samorządów w gospodarce śmieciami

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 06 kwietnia 2016 14:47
Będą utrudnienia dla gmin i samorządów w gospodarce śmieciami Plan zakłada, że do 2020 r. recyklingowi powinno być poddawane 50% odpadów komunalnych (fot.nysa.eu)

• Do 25 kwietnia potrwają konsultacje aktualizacji Krajowego planu gospodarki odpadami (KPGO), którego jednym z głównych celów jest wzrost poziomu recyklingu w Polsce.
• Jedni oceniają dokument jako mało postępowy, inni widzą w nim szansę na realną, a nie tylko widoczną „na papierze”, poprawę zagospodarowania śmieci.
• Trudniej będzie o nowe instalacje, ale operatorzy działających RIPOK-ów mogą spać spokojnie. Zamiast likwidacji można spodziewać się modernizacji instalacji MBP.
• Nierozwiązany problem jest taki, że bez dodatkowych narzędzi gminy nadal mogą mieć problem z przekonywaniem mieszkańców do segregowania śmieci.

Jak informowaliśmy, przekazany do konsultacji Krajowy plan gospodarki odpadami, wraz z opracowaniem prognozy oddziaływania na środowisko, obejmuje zakres zadań koniecznych do podjęcia w celu zapewnienia zintegrowanej gospodarki odpadami w kraju.

O ocenę dokumentu poprosiliśmy niezależnych ekspertów i praktyków zajmujących się od lat gospodarką odpadową.

- Moim zdaniem to dobry, ambitny plan gospodarczy, który idzie dalej niż wytyczne Komisji Europejskiej. KE mówi o uzyskaniu do 2020 r. 50-procentowego poziomu odzysku 4 frakcji (szkło, papier, metale, tworzywa sztuczne), a KPGO zakłada odzysk wszystkich odpadów – mówi Andrzej Bartoszkiewicz, autor systemu EkoAB. – Dla gmin i wielu firm skończy się śmieciowe „eldorado” czyli podpisywanie umów na odzysk odpadów realizowany tylko na papierze i radosna twórczość w sprawozdaniach – dodaje.

Więcej na PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA