REKLAMA

Będą większe podwyżki dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 31 grudnia 2015 10:58
Będą większe podwyżki dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA Funkcjonariusze otrzymają wyższe wynagrodzenie po wejściu w życie ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 roku(fot. msw.gov.pl)

„Podwyżki będą wyższe niż wcześniej zostało to ustalone” – poinformował Mariusz Błaszczak, szef MSWiA na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych. Jak informuje resort, na podwyżki dla funkcjonariuszy uzyskano dodatkową kwotę ponad 31,2 mln złotych. Oznacza to, że zaplanowana wcześniej podwyżka wzrośnie do 5 proc.

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, średnie podwyżki wynosić miały: 186 zł dla policjantów, 188 zł dla strażników granicznych, 195 zł dla funkcjonariuszy BOR i 183 zł dla strażaków. Wzrost podwyżki oznacza, że funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają średnio o 15-16 zł miesięcznie więcej niż wcześniej planowano. Tak więc aktualne kwoty podwyżek wyniosą: 202 zł dla policjantów, 203 zł dla strażników granicznych, 210 zł dla funkcjonariuszy BOR i 198 zł dla strażaków.

Równocześnie wielokrotność kwoty bazowej (tzw. mnożnika, składającego się na przeciętne uposażenie funkcjonariusza) wzrośnie nie o 0,13 (o 0,14 dla BOR), a o 0,14 (o 0,15 dla BOR). Minister przychylił się do propozycji, żeby wszyscy funkcjonariusze otrzymali podwyżkę w jednakowej kwocie.

Jak podkreślił szef MSWiA, dodatkowe środki w budżecie MSWiA to efekt dobrej współpracy z Ministrem Obrony Narodowej.

Funkcjonariusze otrzymają wyższe wynagrodzenie po wejściu w życie ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 roku.

„To przejaw naszej dbałości o bezpieczeństwo kraju  i obywateli. Jeżeli służby mundurowe są dobrze wyposażone i wynagradzane, wtedy poziom bezpieczeństwa jest większy” – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Podwyżki dla funkcjonariuszy zapowiadał już poprzedni rząd. Jak informowali jeszcze w sierpniu wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska na wzrost wynagrodzeń służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w 2016 roku miało zostać przeznaczone ok. 390 mln zł, co pozwoliłoby na podwyżkę wynagrodzeń dla funkcjonariusza średnio o 4 proc., a dla pracownika cywilnego o 6 proc. Więcej tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • polityklewicowy 2016-01-05 15:00:45
  Do polityk prawicowy: Jak się boją podopiecznych, to niech tam chodzą z dzielnicowym a nie od razu mianować ich funkcjonariuszami publicznymi.
 • Podatnik 2015-12-31 11:16:21
  Do polityk prawicowy: Ma Pan na myśli ich uprawnienia emerytalne?
 • polityk prawicowy 2015-12-31 11:08:20
  Pytanie zasadnicze, kiedy zostaną zaliczeni do służb mundurowych pracownicy Ośrodków Pomocy Rodzinie i Ośrodków Pomocy Społecznej, powyższy wątek pojawiał się wcześniej wielokrotnie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA