REKLAMA

Będzie nowy podatek? Samorządy chcą opłaty turystycznej zamiast miejscowej

  • Autor: AT/PAP
  • 25 września 2017 06:29
Będzie nowy podatek? Samorządy chcą opłaty turystycznej zamiast miejscowej Samorządy chcą wprowadzić opłatę turystyczną (fot.pixabay.com)

Samorządowcy wprowadzić nowy podatek: opłatę turystyczną. Muszą teraz przekonać do swoich postulatów posłów, aby to oni przejęli projekt i skierowali go na nowe tory.

Jak wcześniej informowaliśmy samorządy chcą wprowadzić opłatę turystyczną. Miałaby ona zastąpić obecnie istniejącą opłatę miejscową. Rzecz w tym, że pobieranie opłaty miejscowej uzależnione jest od spełnienia przez gminę warunków „klimatycznych i krajobrazowych”. A te coraz trudniej spełnić. Dlatego Związek Miast Polskich chce liberalizacji przepisów tak, aby gminy mogły pobierać opłaty od turystów bez względu na to, jakie warunki środowiskowe im oferują.

Jej wysokość wynosiłaby maksymalnie 2,22 zł w przyszłym roku, od kiedy to miałaby obowiązywać ustawa, i byłaby korygowana o wysokość inflacji

Z punktu widzenia samorządów jest o co walczyć. Szacunkowe dochody z opłaty turystycznej mają wynieść 150 mln zł. Dla porównania - w ubiegłym roku dochody tytułem opłaty miejscowej zamknęły się w kwocie 36,8 mln zł. Tyle, że opłatę miejscową pobierano w „zaledwie” 223 gminach (to mniej niż 10 proc. ogółu). O wprowadzeniu opłaty decydowałyby rady gmin.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" z wprowadzeniem opłaty turystycznej może być jednak problem. Samorządy nie mają inicjatywy legislacyjnej.

Muszą teraz przekonać do swoich postulatów np. grupę posłów, aby to ona przejęła projekt i skierowała na nowe tory - pisze "DGP". I dodaje, że na drodze takim planom może stanąć Ministerstwo Finansów.

Bo chociaż resort nie kryje, że problemy z opłatami miejscowymi i uzdrowiskowymi są mu znane i sygnalizowane, to jednak nie planuje chwilowo żadnych gruntownych reform tego systemu - podsumowuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA