REKLAMA

Będzie obniżka podstawowej stawki VAT? Dowiemy się po I półroczu 2016 roku

  • Autor: PAP
  • 26 lutego 2016 22:53
Będzie obniżka podstawowej stawki VAT? Dowiemy się po I półroczu 2016 roku Projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku, który był zapowiedziany przez prezydenta, już jest w Sejmie. (fot. flickr)

Premier Beata Szydło powiedziała w piątek (26 lutego), że o tym, czy będzie powrót do 22-proc. podstawowej stawki VAT, okaże się po I półroczu 2016 roku. Zaznaczyła, że będzie to zależało od tego, czy utrzyma się obecna dynamika wpływów budżetowych.

Premier była pytana w rozmowie z TVP Info, Polsatem i portalem 300Polityka, czy rząd będzie za wprowadzeniem obniżki podstawowej stawki VAT do 22 proc., czy też za utrzymaniem obecnej stawki - 23 proc.

- Na pewno nikt nie będzie VAT-u podwyższał. Nie ma takiej możliwości. Czy powrócimy do poprzedniej stawki? Będę mogła to powiedzieć po półroczu - zapowiedziała. Jak mówiła, jeżeli okaże się, że dynamika wpływów z podatków utrzyma się, (...), jeżeli ustawy, które zostaną wprowadzone, okażą się skutecznymi, po półroczu będziemy mogli powiedzieć, czy zdecydujemy się, żeby powrócić do poprzedniej stawki VAT.

Premier zaznaczyła także, że projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku, który był zapowiedziany przez prezydenta, już jest w Sejmie. - W naszej ocenie w tej chwili, w tym stanie budżetu nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie kwoty w takiej wysokości, czyli od razu 8 tys., jak jest proponowane w projekcie prezydenta - powiedziała premier.

Jak dodała, rząd rozważa, czy rozłożyć to na etapy i dochodzić stopniowo do kwoty wolnej od podatku w wysokości 8 tys. zł., czy też być może zastosować inny wariant, że najpierw wprowadzimy kwotę dla grupy, która ma niższe dochody i stopniowo dochodzić do tych, którzy mają wyższe.

- Ale również chcemy przyjąć ten projekt jak najszybciej, by mógł obowiązywać od nowego roku - zaznaczyła Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA