REKLAMA

Belka: Podatek bankowy powinien być inaczej skonstruowany

  • Autor: PAP/AT
  • 15 grudnia 2015 13:36
Belka: Podatek bankowy powinien być inaczej skonstruowany Belka stwierdził, że podatek bankowy obniży rentowność banków (Marek Belka, fot. Andrzej Barabasz/CC)

Lepiej, by podatek bankowy był inaczej skonstruowany i by raczej polegał na podwyżce stawki CIT - mówił prezes NBP Marek Belka, komentując projekt podatku bankowego.

Na konferencji prasowej podsumowującej kończącą się kadencję Rady Polityki Pieniężnej Belka pytany był o komentarz do niektórych pomysłów rządu i PiS, m.in. podatku bankowego.

"Wolelibyśmy, żeby podatek bankowy był inaczej skonstruowany" - powiedział, dodając, że lepsza byłaby po prostu podwyżka stawki CIT. "Rozumiem, że jest wola polityczna nałożenia takiej formy tego podatku jako bardziej wydajnego fiskalnie" - zaznaczył.

Belka dodał, że podatek ten obniży rentowność banków, "zmniejszy przestrzeń do intensyfikacji działalności kredytowej" i zmieni strukturę systemu bankowego. "Niektóre banki ulegną wzmocnieniu, na ogół te mocniejsze, a te słabsze będą jeszcze słabsze" - ocenił.

Projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, przygotowanym przez PiS, zajmie się na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejm. W myśl projektu stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Belka pytany o pomysł obniżenia wieku emerytalnego zaznaczył, że "jako ekonomista" jest "strukturalnie i ideowo" przeciwny temu. "Wynika to z tego, że ja lubię swoją pracę, a większość Polaków swojej pracy nienawidzi" - powiedział prezes NBP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA