REKLAMA

Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 02 sierpnia 2016 14:06
Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu Jednym z podstawowych celów strategii, jak podkreślają jej autorzy, jest bezpieczeństwo energetyczne (fot.pixabay.com)

• Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
• Jednym z podstawowych celów strategii, jak podkreślają jej autorzy, jest bezpieczeństwo energetyczne, co wymaga dywersyfikacji zarówno źródeł, jak i kierunków dostaw paliw i energii.

Wśród projektów strategicznych przewidzianych do przygotowania i realizacji do roku 2020 wymieniono kontynuację „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Chodzi o przyśpieszenie opóźnionego zdaniem rządu procesu wdrażania energetyki jądrowej w Polsce.

Program obejmuje wsparcie i skoordynowanie krajowych przedsiębiorstw w ich przygotowaniach do realizacji prac dla energetyki jądrowej oraz przygotowanie do budowy dwóch elektrowni jądrowych (EJ) w ramach PPEJ, o łącznej mocy ok. 6000 MW netto (4-8 jądrowych bloków energetycznych).

Ale na tym nie koniec. Jak pisze „Rzeczpospolita” rząd rozważa też budowę małych (dysponujące mocą rzędu 6 tys. MW) reaktorów termojądrowych produkujących równocześnie energię i ciepło. W rozmowach z dziennikiem eksperci rynku paliw i energii wymieniają nawet, gdzie takie małe reaktory w Polsce mogą się sprawdzić.

- Małe reaktory z powodzeniem mogłyby zastępować w niektórych miastach elektrociepłownie działające na węgiel kamienny – twierdzi w rozmowie z RzP Michał Wilczyński, były główny geolog kraju.

Wymienione zostały takie miasta jak Opole, Szczecin, Połaniec, gdzie elektrownie węglowe są wyeksploatowane i oprócz zapotrzebowania na energię istnieje lub będzie powstawał przemysł zdolny do odebrania ogromnych ilości produkowanej w tym procesie pary – pisze dziennik.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA