REKLAMA

Bliżej porozumienia? Kolejne spotkanie w Moskwie ws. przewozów drogowych

  • Autor: jm
  • 17 lutego 2016 21:20
Bliżej porozumienia? Kolejne spotkanie w Moskwie ws. przewozów drogowych W czwartek (18 lutego) kolejne rozmowy ekspertów ws. przewozów drogowych w Rosji. (Fot.:Epo-Trans)

Jak poinformowało na Twitterze Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, na czwartek (18 lutego) zaplanowano rozmowy ekspertów w Rosji w sprawie przewozów drogowych.

W pierwszym tygodniu lutego Polska i Rosja prowadziły negocjacje na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń wjazdu na 2016 r. Zakończyły się one bez porozumienia. Od północy, 16 lutego polscy przewoźnicy nie mogą wykonywać kursów do Rosji.

Według danych Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (SMPD) brak zezwoleń na transport do Rosji to straty dla ponad 2,5 tys. firm mających flotę kilkunastu tysięcy samochodów. SMPD szacuje, że brak porozumienia to strata 200 tys. przejazdów rocznie. Wartość każdego z nich to około 2 tys. euro.

Jest jednak nadzieja na zmianę tej sytuacji. "Bliżej porozumienia z Rosją ws. przewozów drogowych. Na czwartek 18.02 zaplanowane rozmowy ekspertów w Moskwie" - dowiadujemy się z tweeta Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Przypomnijmy, w grudniu ub.r. Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych traktując je, jako przewóz na rzecz kraju trzeciego. A liczba zezwoleń na tego typu przewóz jest bardzo ograniczona.

W 2015 r. obowiązywał kontyngent w wysokości 250 tys. zezwoleń dla polskich kierowców podzielonych na trzy kategorie: przewozy tranzytowe, przewozy dwustronne i tzw. kraje trzecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-02-17 22:14:21
    Oznacza to, że Polacy walczą o jakieś limity, a Rosjanie mogą hulać po Polsce i przez Polskę skolko ugodno? W ramach wzajemności? Nic o tej wzajemności tu nie słychać!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA