REKLAMA

Bochenek: cyberprzestępczość wyzwaniem; służby podejmują szereg działań

  • Autor: bad/PAP
  • 04 lutego 2017 16:55
Bochenek: cyberprzestępczość wyzwaniem; służby podejmują szereg działań Cyberprzestępczość jest wyzwaniem naszych czasów. fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna

Cyberprzestępczość jest wyzwaniem naszych czasów i takie zagrożenie dostrzegamy, dlatego przez służby podejmowany jest szereg działań; zależy nam, by zabezpieczyć kraj pod tym kątem - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Na briefingu w podrzeszowskiej Jasionce rzecznik był pytany m.in. o planowane nakłady rządu na ochronę przed cyberatakami.

"Zagrożenie cyberprzestępczości jest wyzwaniem naszych czasów i takie zagrożenie dostrzegamy, dlatego jest podejmowany szereg działań przez służby. ABW i policja działają choćby w kontekście ataku na stronę KNF. Natomiast, jak to będzie finansowane i w jakich kwotach - podlega jeszcze ustaleniom. W tym momencie zależy nam bardzo, aby zabezpieczyć kraj pod tym kątem" - zaznaczył Bochenek.

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w piątek, że w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl". Sprawę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzecznik rządu podkreślił, że piątkowy atak na stronę KNF jest "rozwiązywany i odpowiednie organy podejmują swoje działania". "Czekamy na ustalenia, co się stało i kto przyczynił się do tego ataku" - powiedział.

Rzecznik pytany był również o projekt poselski dotyczący powstania metropolii warszawskiej. Zaznaczył, że na razie trwają dyskusje i nie wiadomo, jaki będzie projekt finalny.

"Ten projekt ma się przyczynić do usprawnienia komunikacji między poszczególnymi gminami, które są zlokalizowane w okolicach Warszawy. Również ma się przyczynić do wzrostów inwestycyjnych nie tylko w Warszawie, ale również w tych gminach, które okalają stolice. Ten projekt ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju w tej części kraju" - dodał.

Dziennikarze pytali również Bochenka o efekty pracy podkomisji smoleńskiej. Rzecznik powiedział, że o rezultatach pracy komisji powinien informować jej przewodniczący Wacław Berczyński. "W ramach komisji smoleńskiej podejmowane są różne działania, na bieżąco sporządzane są raporty, sprawozdania. W tym momencie trwają postępowania o przywrócenie prawdy na temat tego, co wydarzyło się w Smoleńsku" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA