REKLAMA

Borowski: wyższa kwota wolna od podatku to prezent dla zamożnych

  • Autor: PAP
  • 10 października 2015 12:45

Podniesienie kwoty wolnej od podatku to prezent dla osób średnio i wysoko zarabiających; jednocześnie spowoduje radykalny spadek dochodów samorządów - ocenia w rozmowie z PAP senator Marek Borowski.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zapowiada PiS. Po wyborach parlamentarnych prezydent Andrzej Duda ma złożyć w Sejmie projekt ws. podniesienia kwoty wolnej; według niego powinna wynosić ona co najmniej 8 tys. zł. Obecnie jest to 3091 zł.

"Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, to nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, dlatego że kwota wolna od podatku ma zastosowanie wobec wszystkich podatników - zarówno tych, którzy zarabiają mało, jak i tych, którzy zarabiają dużo. Ci, którzy zarabiają najmniej, mogą nawet nie wykorzystać w pełni tej kwoty wolnej" - powiedział b. minister finansów.

Nie ma sensu dawać prezentów

Jak ocenił, "nie ma sensu dawać prezentów ludziom średnio zarabiającym czy wysoko zarabiającym, a kwota wolna jest właśnie tym". Według Borowskiego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zmiana tabeli podatkowej w taki sposób, aby osoby o niskich dochodach płaciły niższy podatek, a te o wyższych dochodach - wyższy podatek. "Można tę tabelę przeformułować w ten sposób, to jest trudne zadanie i to jest rewolucja, ale to miałoby jakiś sens" - przekonywał senator.

Problem dochodów samorządów

Zwrócił zarazem uwagę na problem dochodów samorządów. "To jest poważny problem, bo samorządy dzisiaj otrzymują 50 proc. podatku PIT płaconego na ich terenie. Podwyższenie kwoty wolnej powoduje radykalny spadek tych dochodów. Wyrównanie tych dochodów jest rzeczą niezwykle skomplikowaną" - zaznaczył. "Dlatego ja tę propozycję traktuję jako zdecydowanie populistyczną" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • o kurde 2015-10-10 15:09:58
    Hmmm... czytam raz, drugi, trzeci.... i nic z tego nie rozumiem. Ten Pan był ministrem finansów?
  • Zunrin 2015-10-10 14:47:20
    Piękny przykład lewicowej manipulacji. Przy wzroście kwoty wolnej od podatku najwięcej zyskają najmniej zarabiający, bo osoby średnio i dobrze zarabiające odczują to w stopniu minimalnym. Ale przecież nic nie powstrzyma lewicy przed wmawianiu biednym, że jest inaczej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA