REKLAMA

Brexit nie wpłynął na aktywność funduszy inwestycyjnych w Polsce

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 12 lipca 2016 11:40
Brexit nie wpłynął na aktywność funduszy inwestycyjnych w Polsce Niepewność na rynkach związana z głosowaniem Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej nie spowodowała spadku aktywów funduszy działających na naszym rynku (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

• Niepewność na rynkach związana z głosowaniem Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej nie spowodowała spadku aktywów funduszy działających na naszym rynku.
• W czerwcu po raz piąty z rzędu mieliśmy do czynienia ze wzrostem ich wartości.

Jak wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami aktywa funduszy inwestycyjnych zwiększyły się o 0,5 proc. (1,4 mld zł) do 261,6 mld zł. Było to spowodowane wpłatami do kilku funduszy aktywów niepublicznych. Łącznie w czerwcu, wartość środków zgromadzonych w tym segmencie zwiększyła się o prawie 3 mld zł.

Z raportu wynika, że mniejszy wpływ na przyrost aktywów miał tym razem wynik zarządzania. Niepokój na rynkach finansowych związany z głosowaniem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawił, że był on ujemny i wyniósł -0,8 mld zł.

Z zupełnie inną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku funduszy skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Według szacunków Analiz Online przewaga wypłat nad wpłatami, a także nieznaczny, ujemny wynik zarządzania sprawiły, że ich aktywa odnotowały spadek w czerwcu o -0,6 mld zł, czyli -0,4 proc. do 122,5 mld zł.

Wydarzenia na rynkach finansowych w minionym miesiącu miały duży wpływ na zmianę wartości aktywów funduszy inwestycyjnych. W Polsce indeks szerokiego rynku WIG stracił w czerwcu -2,4 proc., a WIG20, grupujący największe spółki na GPW, spadł o -3,2 proc. Nic więc dziwnego, że wśród segmentów, które odnotowały największy opływ środków znalazły się fundusze akcyjne. Ich aktywa spadły w czerwcu o -1,5 mld zł do 26,2 mld zł. Dotyczyło to zarówno rozwiązań akcji zagranicznych, jak i funduszy, których zarządzający inwestują większość portfeli na GPW. Za spadek aktywów zgromadzonych w tym segmencie odpowiadał zarówno ujemny wynik zarządzania, jak i przewaga wypłat nad wpłatami.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA