REKLAMA

Brexit: Wyjście Wielkiej Brytanii uderzy w Polskę, finansowo

  • Autor: GP
  • 29 czerwca 2016 14:08
Brexit: Wyjście Wielkiej Brytanii uderzy w Polskę, finansowo Bogusła Liberadzki jest w Parlamencie Europejskim od 2004 roku. (fot.:facebook.com/BoguslawLiberadzki)

• Polska może odczuć finansowo Brexit.
• Wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest równoznaczne z wycofaniem wpłat tego kraju do unijnego budżetu, a to implikuje mniejsze wydatki.
• Brexit może też oznaczać nowe wybory do Parlamentu Europejskiego (PE).

Europoseł Bogusław Liberadzki z SLD przewiduje, że największą konsekwencją Brexitu będzie zmniejszenie się budżetu UE. To implikuje spadek wszystkich wydatków Wspólnoty, w tym każdych dotacji i subwencji ze wspólnej kasy dla Polski.

Należy pamiętać, że RP jest największym beneficjentem środków z UE ze wszystkich krajów nadal objętych programami strukturalnymi.

Czytaj: Krystyna Pawłowicz: Miłujący demokrację Schulz i Juncker jak dzieci mszczą się teraz na Wielkiej Brytanii

- Pierwszy problem, z którym Unia musi się zmierzyć to budżet na lata 2014 - 2020. Wielka Brytania do budżetu wpłacała 8 mld euro netto i pytanie czy przestanie wpłacać te pieniądze już z końcem tego roku czy dopiero z końcem przyszłego, jeżeli przyjmie dwuletni cykl wychodzenia z Unii Europejskiej. Tak czy inaczej pieniędzy będzie mniej - mówi w rozmowie z Wprost, w środę (29 czerwca) europoseł SLD.

Polityk podkreśla w dalszej części tego wątku, że Unia będzie musiała przedefiniować swoje priorytety, co pociągnie za sobą zmiany.

Liberadzki przypomina też, że wraz z odejściem Brytyjczyków z Parlamentu Europejskiego (PE) zniknie cała delegacja tego kraju. To też może prowadzić do pewnych decyzji. Na przykład mogą być potrzebne nowe wybory europarlamentarne. O ile skład liczebny PE się nie zmieni - jest zapisany w traktacie, to liczba 751 polityków - o tyle zmieni się podział mandatów między kraje członkowskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA