REKLAMA

Budżet 2017, Nowoczesna: Wyższe podatki i głodowe emerytury

  • Autor: GP/PAP
  • 20 października 2016 13:24
Budżet 2017, Nowoczesna: Wyższe podatki i głodowe emerytury Lubnauer: Będziemy płacić wyższe podatki a mimo to mieć głodowe emerytury. (fot.:Nowoczesna/twitter.com)

• Politycy Nowoczesnej nieustannie krytykują propozycję budżetową wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
• Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że w budżecie nie ma zapewnionego finansowania na obniżenie wieku emerytalnego.
• Katarzyna Lubnauer wtórowała jej, że podatki wzrosną (zwłaszcza przez jednolity podatek autorstwa PiS), a emerytury nie wzrosną.

Politycy Nowoczesnej nie zaprzestają ataku na propozycję budżetową rządu. Najważniejsze elementy tej kluczowej ustawy przedstawiał w środę (19 października) Mateusz Morawiecki. W czwartek politycy partii Ryszarda Petru skupili się na kwestiach podatków.

- Proponuje się nam duże programy socjalne bez podania ich finansowania - mówiła Paulina Hennig-Kloska. - 500 plus zostało właśnie tak wprowadzone. Nie było podanego źródła tego finansowania, a tego wymaga ustawa o finansach publicznych.

Polityków Nowoczesnej zastanawia skala wpływów podatkowych, które miałyby zapewnić pieniądze na rządowe propozycje. Sejm dotykał tego tematu w debacie, w czasie pierwszego czytania budżetu.

- Minister Paweł Szałamacha padł już ofiarą nieudolności w szukaniu tych pieniędzy - Hennig-Kloska zaznaczała, że PiS mówił wielokrotnie o dużych finansach, które mają być do pozyskania z podatków. - To samo dotyczy obniżenia wieku emerytalnego.

Nowoczesna obawia się, że wprowadzenie przez PiS podatku jednolitego będzie obarczone zwiększeniem obciążeń podatkowych.

- Zapowiedź ministra Morawickiego oznacza - mówiła dalej Katarzyna Lubnauer, -  że będziemy płacić wyższe podatki, a mimo to mieć głodowe emerytury.

Budżet, który wicepremier kocha

 W czwartek (20 października) wicepremier Morawiecki zachwalał przygotowaną ustawę budżetową.

Morawiecki podkreślał, że w projekcie budżetu wszystko zostało sprawdzone i zweryfikowane. Budżet na rok 2017 jest stabilny, bardzo rozsądny, aczkolwiek bardzo, bardzo ambitny.

- Taki budżet, który jest budżetem nadziei dla ludzi. Daliśmy, przekazaliśmy ludziom dużo pieniędzy, przede wszystkim na 500 plus i trzeba oczywiście to utrzymać - mówił wicepremier.

Budżet jest procedowany w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wróżka 2016-10-20 17:21:39
    Brakuje pieniędzy ???? wcale mnie to nie dziwi warto było zacząć szukać w sezonie wakacyjnym nad morzem, tam 80 % ucieka kasy. Byliśmy na wczasach rezerwacja przez INT, wpłata zaliczki na konto, z naciskiem, że reszta ma być wpłacona w gotówce po przyjeździe , ale my wpłaciliśmy na konto i zaczęła się po nas jazda (szkoda pisać), nawet nie sprawdzono naszych DO , nie pobrano żadnej opłaty miejscowej czyli lewizna , na nic nie otrzymaliśmy faktury. W czasie pobytu przy zakupach zero paragonów tylko w sklepach spożywczych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA