REKLAMA

Budżet, Ministerstwo Finansów: Potrzeby pożyczkowe w 2017 r. niższe o kilkanaście miliardów

  • Autor: PAP/AT
  • 27 czerwca 2017 11:35
Budżet, Ministerstwo Finansów: Potrzeby pożyczkowe w 2017 r. niższe o kilkanaście miliardów Rząd zawsze zmierza do zmniejszenia deficytu - powiedział wiceminister finansów (Piotr Nowak, fot. Ministerstwo Finansów)

Ostateczny poziom potrzeb pożyczkowych brutto w 2017 r. może być o kilkanaście miliardów złotych niższy niż planowane 168,7 mld zł – poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

• Całoroczne potrzeby pożyczkowe mogą być niższe niż 168,7 mld zł.

• Z samego zysku NBP wpłynęło ok. 8 mld zł więcej niż zakładane w ustawie budżetowej - powiedział wiceminister finansów.

• Plus mamy lepsze wykonanie budżetu, jeśli chodzi o dochody podatkowe - dodał.

Zapytany czy ponadplanowa realizacja budżetu w okresie styczeń-maj, oznacza, że całoroczne potrzeby pożyczkowe mogą być niższe niż 168,7 mld zł, Nowak powiedział: "Tak".

"Z samego zysku NBP wpłynęło ok. 8 mld zł więcej niż zakładane w ustawie budżetowej. Plus mamy lepsze wykonanie budżetu, jeśli chodzi o dochody podatkowe. One (potrzeby pożyczkowe w całym 2017 r. - red.) mogą być niższe o kilkanaście miliardów (vs plan - red.)" - powiedział Nowak.

Pytany, czy realne jest jednoczesne ograniczenie skali emisji długu oraz zmniejszenie finalnego deficytu budżetowego za 2017 rok, Nowak powiedział: "Rząd zawsze zmierza do zmniejszenia deficytu. Rezultatem niższego deficytu jest zmniejszenie potrzeb pożyczkowych, a za tym idzie ograniczenie emisji długu. Cieszy nas fakt, że wpływy z podatków są bardzo duże, ale mamy świadomość, że ta dynamika jest najprawdopodobniej nie do utrzymania".

"Zakładamy, że tempo wzrostu wpływów podatkowych będzie się zmniejszało" - dodał.

Obecne warunki emisji długu wiceminister ocenił jako "bardzo dobre", ale dostrzega ryzyka po stronie globalnej sytuacji geopolitycznej.

Czytaj też: Deficyt budżetowy mniejszy od prognozowanego

"Póki co jest bardzo dobrze, ale zobaczymy, w którą stronę pójdzie polityka Fed, jakie decyzje będzie podejmował EBC oraz jak rynki zareagują na wynik wyborów w Niemczech" - powiedział.

Nowak poinformował, że podaż SPW na IV kwartał będzie wyższa niż na III kwartał, gdy resort finansów planuje wyemitować dług na poziomie ok. 10 mld zł.

"W IV kwartale będziemy chcieli kontynuować prefinansowanie potrzeb 2018 roku. Ostatecznie stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych przyszłego roku będzie zależał od uwarunkowań rynkowych jak i budżetowych, ale z pewnością będzie to kwota większa niż 10 mld zł" - powiedział.

Pytany o możliwą skalę pokrycia przyszłorocznych potrzeb budżetu emisjami tegorocznymi, Nowak powiedział: "Trudno powiedzieć", ale dodał, że będzie to mniej niż "czterdzieści kilka" miliardów złotych pozyskanych na prefinansowanie w zeszłym roku.

"W poprzednim roku i na początku tego, nasze działania determinowane były sytuacją polityczną. Na 2017 rok chcieliśmy mieć większe prefinansowane, bo kalendarz wyborczy w Europie był napięty. Chcieliśmy być po bezpiecznej stronie przed wyborami we Francji, abyśmy w przypadku turbulencji na rynkach mieli możliwość czasowego wstrzymania emisji, na przykład przez dwa miesiące" - powiedział.

"Teraz ryzyko polityczne jest mniejsze, co oznacza, że skala prefinansowanie będzie mniejsza niż w zeszłym roku, nie musi być utrzymana na poziomie 26 proc. czy czterdziestu kilku miliardów (złotych - red.). Zakładamy, że napięcia polityczne, które mogą się pojawić pod koniec roku czy na początku przyszłego nie będą duże, więc aż tak dużych emisji nie będziemy robić. Jednak pamiętać należy, że najkorzystniejsze warunki finansowania osiąga się zazwyczaj wtedy, kiedy nie musi się emitować" - dodał.

Z danych MF wynika, że w 2016 roku resort finansów prefinansował 26 proc. potrzeb pożyczkowych na 2017 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • cykcykraz 2017-06-27 12:48:14
    I to dopiero boli POkrętaczy i "nowoczesną". Gdyby byli przy władzy, wszystko spadłoby do zera w skarbcu ale za to dużo u nich w kieszeniach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA