REKLAMA

Budżet MSWiA: 11,2 mld zł na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową

 • Autor: PAP/JS
 • 20 października 2016 21:02
Budżet MSWiA: 11,2 mld zł na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową Przyszłoroczny budżet Państwowej Straży Pożarnej ma wynieść 2,5 mld zł. To o 2,5 proc. więcej niż w tym roku. Zdecydowana większość tej kwoty (2,1 mld zł) trafi do miejskich i powiatowych komend PSP (fot.:pixabay.com)

• 11,2 mld zł wyniosą w 2017 r. wydatki MSWiA na podległe mu służby, bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową.
• To o ponad 300 mln zł więcej niż w bieżącym roku.
• Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Z projektu ustawy budżetowej wynika, że priorytetowymi zadaniami dla resortu spraw wewnętrznych i administracji będą bezpieczeństwo na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i na terytorium Polski. Inne istotne zadania to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwalczanie przestępczości.

W sumie na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową w 2017 r. zaplanowano 11,2 mld zł. Najwięcej pieniędzy, czyli 9,2 mld zł, ma zostać przeznaczonych na policję. To o 2 proc. więcej niż w tym roku. Z tej kwoty do komend powiatowych i miejskich trafi 6 mld zł, a do wojewódzkich - 2,2 mld zł. Komenda Główna Policji dostanie 380 mln zł, natomiast Centralne Biuro Śledcze Policji - 214 mln zł. Policja planuje kupić m.in. nowy sprzęt, uzbrojenie, kamizelki kuloodporne, radiowozy oraz łodzie.

Planowany budżet Straży Granicznej wyniesie 1,4 mld zł. To o prawie 6 proc. więcej niż w tym roku. Do SG ma zostać przyjętych 300 nowych funkcjonariuszy. "Straż Graniczna w obliczu kryzysu migracyjnego, poważnych zmian w polityce migracyjnej i granicznej Europy, pełni tutaj absolutnie kluczową rolę" - tak potrzebę zatrudnienia nowych funkcjonariuszy tłumaczył nadzorujący SG wiceszef MSWiA Jakub Skiba.

Jak poinformował, jednym z powodów planowanego zwiększenia etatów w SG jest utworzenie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Przypomniał, że do tej unijnej struktury Polska ma oddelegować 100 pograniczników. "Chodzi także o nasz udział w ochronie granic węgiersko-serbskiej oraz macedońsko-greckiej. Naszym zdaniem w sposób bardzo istotny to wspomaga potencjał Europy w zapobieganiu tym niebezpiecznym zjawiskom w postaci tras przerzutowych (migrantów-PAP)" - powiedział Skiba.

Czytaj też: Komisja: Podnieść płace cywilnych pracowników wojska

Jak podkreślił, dotyczy to także Polski, ponieważ "mamy do czynienia z próbą utworzenia szlaku przez Polskę, który zaczyna się w Terespolu i prowadzi do Niemiec". "Tutaj udział naszej Straży Granicznej jest absolutnie fundamentalny" - powiedział Skiba.

Jak przypomniał, w tym roku odtworzono Karpacki Oddział Straży Granicznej, który wymaga dodatkowego zatrudnienia. "Ten oddział będzie wyspecjalizowany w szkoleniu i zapobieganiu tym nielegalnym migracjom, ze szczególnym skupieniem uwagi na południe Europy, na kierunku bałkańskim" - powiedział.

232,8 mln zł ma trafić do Biura Ochrony Rządu. To o ponad 10 proc. więcej niż w tym roku. Na zakup nowego sprzętu dla funkcjonariuszy BOR zaplanowano 3,5 mln zł, w tym samochody ochronne, radiotelefony cyfrowe i ubrania gazoszczelne. "Średnioroczne zatrudnienie funkcjonariuszy BOR na 2017 rok wynosi 2210 i w porównaniu z rokiem bieżącym nie ulega zmianie" - podano w przedstawionej na posiedzeniu komisji informacji przygotowanej przez departament budżetu MSWiA.

Przyszłoroczny budżet Państwowej Straży Pożarnej ma wynieść 2,5 mld zł. To o 2,5 proc. więcej niż w tym roku. Zdecydowana większość tej kwoty (2,1 mld zł) trafi do miejskich i powiatowych komend PSP.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano także środki na podwyżki dla służb podległych MSWiA. Przewiduje to program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 o łącznej wartości 6,5 mld zł. Modernizacja obejmie: policję, SG, PSP i BOR. Program przewiduje inwestycje, zakup sprzętu oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2017 r. w wysokości 250 zł. Podwyżki obejmą ok. 150 tys. funkcjonariuszy i ok. 30 tys. pracowników cywilnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA