REKLAMA

Budżet na 2018 r., Leszek Skiba: Deficyt budżetowy może być niższy

  • Autor: PAP/AT
  • 11 września 2017 10:24
Budżet na 2018 r., Leszek Skiba: Deficyt budżetowy może być niższy Jeśli nie zostanie wszystko wydane, to deficyt budżetowy na 2018 r. może wynieść np. 2,4 proc. - powiedział wiceminister (Leszek Skiba, fot. mf.gov.pl)

Deficyt budżetowy w 2018 r., który został założony na poziomie 2,7 proc., może być ostatecznie niższy, gdyż został założony w warunkach pełnej realizacji strony wydatkowej budżetu - poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

"Po sierpniu budżet odnotował deficyt" - poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

Pytany przez radio TOK FM, czy po sierpniu utrzymała się nadwyżka w budżecie, Skiba powiedział: "Możemy się domyślać, że pojawi się deficyt".

"Na 100 proc. deficyt" - dodał. Jak zapowiedział, resort nie zna jeszcze dokładnych danych; zostaną one podane do informacji między 15 a 20 września.

Nadwyżka budżetu po lipcu wynosiła 2,4 mld zł.

Czytaj tez: Budżet na 2018 r.: Wydatki nie wzrosną. Dużym wyzwaniem są oszczędności

Zdaniem Skiby, w każdym kolejnym miesiącu deficyt będzie rósł o "kilka" miliardów.

Skiba powiedział również, że deficyt w 2018 r., który został założony na poziomie 2,7 proc., może być ostatecznie niższy, gdyż został założony w warunkach pełnej realizacji strony wydatkowej budżetu.

"Jeśli nie zostanie wszystko wydane, to deficyt może wynieść np. 2,4 proc." - powiedział Skiba.

Dodał, że po roku 2019 deficyt "ma być lepszy", ze względu na mniej odczuwalne skutki reformy wieku emerytalnego.

"Z punktu widzenia finansów publicznych, największy efekt tego działania (reformy wieku emerytalnego - red.) będzie w roku 2018, to jest szacowane na 9-10 mld zł. W następnym roku, efekty tych zmian są nieznaczne. Jeśli rząd będzie w stanie poradzić sobie w 2018 r., to tego efektu wzrostu w 2019 r. i 2020 r. nie ma" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA