REKLAMA

Budżet na ochronę zdrowia nie pokryje wszystkich obietnic wyborczych?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia
  • 08 stycznia 2016 09:42
Budżet na ochronę zdrowia nie pokryje wszystkich obietnic wyborczych? Ostatecznie sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan budżetu w zakresie ochrony zdrowia (fot. Archiwum RZ)

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu przedstawiony przez ministra w zakresie zdrowia na 2016 r. Wydatki na ochronę zdrowia utrzymane będą na poziomie zbliżonym do 2015 r.

- Projekt budżetu w części 46 - zdrowie - przewiduje dochody w kwocie 216 mln zł, co oznacza praktycznie ich utrzymanie na poziomie z 2015 r. (wzrost o 0,3 proc.) - przekazała na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Dochody te pochodzą m.in. z opłat uzyskanych przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, działalności Inspekcji Sanitarnej oraz opłat za koncesje i licencje wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Plan wydatków budżetowych w części dotyczącej zdrowia wynosi ok. 4,5 mld zł, co stanowi 107,1 proc. planu na 2015 r. Wzrost wydatków spowodowany jest, jak wskazała Głowala, m.in. zwiększeniem nakładów na programy polityki zdrowotnej m.in. leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne, dotacje dla szkół medycznych oraz podwyżki.

Dodatkowe wydatki to także np. zwiększenie dotacji dla samorządów zawodów medycznych oraz zabezpieczenie środków na program dot. prokreacji.

Jak zauważali posłowie opozycji to jednak wciąż zdecydowanie za mało by możliwe było pokrycie z tych środków wszystkich obietnic wyborczych, jakie deklarowała obecna ekipa rządząca.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA