REKLAMA

Budżet państwa, Leszek Balcerowicz: PiS zadłuża Polskę na potęgę

 • Autor: PAP/AT
 • 27 listopada 2017 10:56
Budżet państwa, Leszek Balcerowicz: PiS zadłuża Polskę na potęgę Były wicepremier podkreślił, że budżet państwa jest wycinkiem całości, którą stanowią finanse publiczne (Leszek Balcerowic, fot.PTWP)

Polska w ostatnich trzech latach miała największy z krajów UE przyrost długu publicznego w relacji do PKB i to w sytuacji dobrej koniunktury - powiedział w poniedziałek były minister finansów Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz w Radiu Zet poproszony o komentarz do budżetu państwa, który - w ocenie rządu - jest w dobrej kondycji, powiedział: "Budżet nie jest w dobrej kondycji. Proszę nie upowszechniać propagandy sukcesu pana Morawieckiego".

"Polska w ostatnich trzech latach miała największy przyrost długu publicznego do PKB i to w sytuacji, kiedy jest dobra koniunktura" - powiedział były prezes NBP, przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Dodał, że na drugim krańcu są np. Irlandia, Holandia, Czechy.

Były wicepremier podkreślił, że budżet państwa jest wycinkiem całości, którą stanowią finanse publiczne. "Miarodajne są liczby opracowane wedle Międzynarodowego Funduszu Walutowego, one pokazują, że PiS zadłuża Polskę na potęgę. I to w czasach, kiedy sprzyja jeszcze Polsce poprawiająca się koniunktura w Unii Europejskiej. A co będzie, jak koniunktura się pogorszy" - pytał.

Porównywał obecną sytuację do polityki Edwarda Gierka. Przypomniał, że w latach 70. XX wieku za sprawą zaciąganych długów Polska gospodarka przyspieszyła, aby potem gwałtownie spowolnić, a spowolnienie to trwało kilkanaście lat.

Czytaj też: Morawiecki chwali wyniki budżetu. "Pozwoliły sfinansować wydatki społeczne"

Mówił też o czynnikach, które warunkują to, czy Polska będzie doganiała Zachód. Jego zdaniem jednym z nich jest liczba osób pracujących. Według Balcerowicza PiS zniechęca do pracy, bo obniżyło wiek emerytalny.

Balcerowicz odniósł się też do programu 500 plus. "Ważne, żeby ludzie, którzy myślą bardziej dalekowzrocznie niż obecne władze, wiedzieli, że to jest program, który jest finansowany w dużej części z rosnącego zadłużenia Polski" - zakończył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • lolita 2017-11-27 16:56:01
  Panie Balcerowicz. Nie ma lepszego ekonomisty od pana. Pluł pan na PO teraz na PIS. Jedynie było dobrze kiedy był pan przewodniczącym Unii Wolności która dzięki panu przestała istnieć. Propagował pan zaorać zakłady przemysłowe polskie a na ich miejsce kupować od Niemców czy Francuzów ich wyroby - to jest ta pana wspaniała ekonomia. Niech pan już się więcej nie ośmiesza i zamilknie na zawsze. ZNISZCZYLIŚCIE POLSKI PRZEMYSŁ I POLSKĄ WIEŚ.
 • :-) 2017-11-27 15:52:47
  Do NaPohybelPo: Sukces pis to wpływ korupcji politycznej i budowania dobrobytu na kredyt jak to robił towarzysz Gierek. Większość fabryk trzeba było oddać nawet za darmo, inaczej by zbankrutowały a ludzi poszliby na zieloną trawkę. W zadnym kraju oprócz Korei Północnej i Kuby, lokalny kapitał nie ma całości przemysłu i handlu. Można było zostawić telekomunikację i część banków. Co do reszty, bardzo słusznie że ją sprzedano bo tylko obciążała budżet.
 • NaPohybelPo 2017-11-27 15:11:50
  Wg tego ukraińskiego urzędnika sukces pis to wpływ koniunktury. ciekawe jak nazwałby fałszowanie statystyk przez rostkowskiego wspomagającego sie ukradzionymi pieniędzmi z naszych funduszy emerytalnych. Bo sprzedawać fabryki warte miliony dolarów za 50 proc. wartości to potrafiłby nawet dr. Petru.
 • :-) 2017-11-27 12:00:29
  Do mis koralgol: Balerowicz jest przewodniczącym rady Ministrów Ukrainy. Historyk Morawiecki do pięt mu nie urasta a jedynym pomysłem na podtrzymanie poziomu życia w Polsce jest zadłużanie kraju. Prawie nikt, nawet Polacy nie chce już inwestować w Polsce jeżeli nie dostanie specjalnego bonusa jak Mercedes. Polska jest zbyt niestabilna ekonomicznie i politycznie.
 • mis koralgol 2017-11-27 11:42:07
  Geniusz ekonomiczny którego jedyną formą wprowadzania do Polski zachodu było oddanie zachodnim firmom polskiego majątku narodowego i w konsekwencji uczynienie nas wasalami zachodniej kapitalizacji teraz dorabia gdzies u ukraińskich badylarzyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA