REKLAMA

Budżet państwa: Szara strefa pochłania kilkadziesiąt miliardów zł rocznie

  • Autor: PAP/AT
  • 18 października 2016 07:08
Budżet państwa: Szara strefa pochłania kilkadziesiąt miliardów zł rocznie W 2014 r. szara strefa i działalność nielegalna wytworzyły 13,3 proc. PKB. To o 0,5 proc. mniej niż w roku poprzednim (fot.fotolia)

• Dobra koniunktura i spadek bezrobocia zmniejszyły rozmiar działalności ukrytej przed fiskusem.
• Jednak budżet wciąż traci na niej kilkadziesiąt miliardów zł rocznie.

W 2014 r. szara strefa i działalność nielegalna wytworzyły 13,3 proc. PKB - wynika z najnowszych danych GUS. To o 0,5 proc. mniej niż w roku poprzednim - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gospodarka ukryta przed fiskusem osiągnęła w tym czasie wartość ok. 229 mld zł. Najwięcej było jej w szarej gospodarce, na którą przypadło 12,7 proc. PKB. Zalicza się do niej część produkcji w legalnych firmach, która ukrywana jest przed władzami.

Czytaj też: Od 2017 r. pakiet przewozowy - przeciw szarej i czarnej strefie w branży paliw

Natomiast do działalności nielegalnej zaliczane są dochody z sutenerstwa, produkcji i handlu narkotykami oraz przemytu papierosów. W 2014 r. wyniosły one 0,6 proc. PKB - 0,2 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ko$cielny 2017-01-11 08:43:04
    Idziemy grecką drogą !!! Należy jak najszybciej, do minimum zredukować podatki i centralne sterowanie, oraz rozpędzić bandę darmozjadów - urzędników, to jedyna metoda.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA