REKLAMA

Caracale, Black Hawk, Kownacki: Najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych

  • Autor: PAP
  • 30 października 2016 14:48
Caracale, Black Hawk, Kownacki: Najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych Wiceszef MON powiedział, że najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych, które muszą być certyfikowane do NATO. (fot. Facebook)

- Polskie wojsko najpilniej potrzebuje śmigłowców dla wojsk specjalnych, a także śmigłowców do zwalczania zagrożeń na morzu - mówił wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Kownacki wziął w niedzielę (30 października) udział w śniadaniu Radia Zet i Polsat News. Po programie był pytany przez dziennikarzy, jakie zapytanie ofertowe wystosowała Polska do potencjalnych producentów śmigłowców, po zakończeniu rozmów w sprawie zakupu Caracali.

Wiceszef MON odpowiedział, że najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych, które muszą być certyfikowane do NATO. - Druga grupa to są śmigłowce morskie, które też chcielibyśmy jak najszybciej pozyskać - zaznaczył. Kolejny typ, jak mówił, to śmigłowce dla ratownictwa morskiego.

- Chcemy, i to jest założenie podstawowe, by zdolności serwisowe miały zakłady WZL w Łodzi - podkreślił Kownacki.

Ta zdolność serwisowa byłaby, jak dodał, nie tylko na potrzeby polskiej armii, ale także innych armii Europy Środkowej. - Chcemy o tym rozmawiać, to jest wartość dodana tych zakładów, bo to daje miejsca pracy na kolejne kilkadziesiąt lat - powiedział.

Zaznaczył, że jednym z krajów, które serwisowałyby w Łodzi swoje śmigłowce mogłaby być Słowacja, mogłoby to też dotyczyć takich państw, jak Czechy, Węgry i Litwa. Na uwagę, że to de facto oznacza wybór Black Hawków, które wybrała Słowacja, Kownacki przekonywał, że prowadzimy także rozmowy ze Świdnikiem, zaprosiliśmy też do rozmów Airbusa.

- Nie wiemy, jaki inny śmigłowiec będzie w innych państwach wybrany - przekonywał.-  Polska chce jednak sobie zapewnić, żeby zdolności serwisowe dotyczyły wszystkich śmigłowców - mówił Kownacki.

Kownacki był pytany również o piątkowy (29 października) komentarz prezydenta Andrzeja Dudy do słów szefa MON Antoniego Macierewicza o sprzedaży za dolara Mistrali z Egiptu do Rosji, że ma w tej sprawie odmienną wiedzę. - Sprawa Mistrali jest sprawą trzeciorzędną z punktu widzenia obronności Polski - przekonywał.

Inaczej komentował tę sprawę uczestniczący w programie szef klubu PO Sławomir Neuman. - Po raz pierwszy prezydent zachował się na poziomie, tak jak powinien zachować - ocenił.

- Pokazał, że głupstwa opowiadane z trybuny sejmowej przez ministra Macierewicza o sprzedaży dwóch wartych półtora miliarda dolarów Mistrali przez Egipt za dolara do Rosji były wyssanymi z palca głupstwami - dodał Neuman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Przemyślida 2016-10-30 15:55:12
    "Aviation Week" napisał dwa tygodnie temu że po tym co rząd polski zrobił w negocjacjach z Airbusem, pod wielkim znakiem zapytania jest wiarygodność tej ekipy. Żeby nie było wątpliwości : 1. AW-149 (wersja wojskowa) Leonardo (czyli Świdnika) istnieje w dwóch prototypach. 2. Na sprzedaż wojskowych wersji Black Hawków musi wyrazić zgodę rząd amerykański.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA