REKLAMA

Caracale dla Polski zamiast Mistrali dla Rosji? Przetarg był ustawiony?

  • Autor: GP
  • 19 października 2016 07:06
Caracale dla Polski zamiast Mistrali dla Rosji? Przetarg był ustawiony? Polska miała kupić Caracale, a w zamian Francja zrezygnować ze sprzedaży Mistrali? (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Leszek Miller zasugerował, że przetarg na śmigłowce Caracal ustawiono, by spłacić polityczny dług wobec Francji.
• Republika Francuska miała być beneficjentem kontraktu na śmigłowce w zamian za odstąpienie od sprzedaży statków Rosji.
• Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej takie stwierdzenia uważa za nieprawdziwe.

Leszek Miller w rozmowie z "Rzeczpospolitą"  zasugerował, że przetarg na Caracale, który rok temu rozpisał rząd PO-PSL był "ustawką". To znaczy jego konstrukcja pozwalała wygrać tylko jednemu oferentowi.

Miller w komentarzu przypomniał też, że realne było zawarcie między Polską i Francją porozumienia politycznego w tle kupna śmigłowców.

Czytaj: Protest i przeprosiny dla Francji w Warszawie zdziwiły publicystów

Pojawiły się informacje, że Polska miała zakupić Caracale w zamian za odstąpienie Francji od sprzedaży statków Mistral Federacji Rosyjskiej. Dwie takie, dobrze wyposażone jednostki w 2014 roku miały trafić do Rosji. Francja wstrzymała ten kontrakt, oficjalnie z powodu agresji Rosji na Ukrainę i aneksji Krymu.

Miller, w wypowiedzi publikowanej w środę (19 października), argumentował, że "gdyby ktoś miał rekompensować Francji to, iż nie sprzedała Rosji okrętów desantowych, powinna to robić cała UE, a nie tylko Polska."

Tomasz Siemoniak nie pozostawił oskarżenia o ustawienie przetargu i polityczne porozumienie z Francją bez odpowiedzi. Przekonywał na Twitterze, że "śmigłowce za Mistrale to bzdura", a Francja po prostu zamiast Rosji, sprzedała statki Egiptowi.

Czytaj też wywiad z Tomaszem Siemoniakiem: O decyzji MON i Macierewicza: "Komisja śledcza w sprawie Caracali".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA